Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сезон зміни зачісок

Більше 40 нiж тисяч призовників йдуть в армію, яка реформується
29 жовтня, 2003 - 00:00


Якщо фінансові можливості держави не дозволять провести реформування Збройних сил України протягом двох років, то «ще багато років сповідуватимуть помилковий принцип, згідно з яким майже 80% фінансування спрямовуватиметься на утримання, а не на розвиток української армії», — заявив міністр оборони України Євген Марчук учора в інтерв’ю журналістам після закінчення засідання державної комісії з питань реформування, розвитку ЗСУ. Глава оборонного відомства зазначив, що питання про витрати держбюджету на потреби оборони на період до 2015 року було одним з основних у ході нинішнього засідання. «Йдеться про пошук компромісу: збалансування потреб реформи ЗСУ з виходом на передбачену модель і можливості економіки», — уточнив він. Євген Марчук також повідомив, що проект закону про чисельність ЗСУ на 2004—2005 роки і про соціальний захист військовослужбовців уже узгоджений із профільним комітетом Верховної Ради. Крім того, зазначалося на засіданні, розроблену програму реформування на ці роки вже направлено до РНБОУ, де також перебуває нова редакція вiйськової доктрини.

Учора на території столичного міського збірного пункту знову лунали команди «Шикуйсь! Рівняйсь... Струнко!» Перша відправка до лав української армії осінніх призовників відбулася у день визволення України від німецько-фашистських загарбників.

На плацу в очікуванні урочистого мітингу зібралася численна «армія» призовників, батьків, журналістів, працівників міліції та військових. Близько години збиралися представники всіх військкоматів Києва. Iз гучномовців лунали патріотичні пісні. Майбутні захисники Вітчизни пожвавились, коли фотокори почали свою роботу. З різних кінців шеренги лунало: «Зніміть нас! Ми кращі». Хлопці підтверджували свої слова знятими шапками, під якими красувалися армійські зачіски «під нуль». Коли пролунала команда шикуватися, новобранці стали у поки що непрофесійну шеренгу. Батьки виконали команду не гірше своїх чад і стали у стрій перпендикулярно ліворуч. Мітинг почався. Напутні слова призовникам говорили військові, ветерани та батьки. «Сумніви залишайте на плацу і з упевненістю служіть на благо Батьківщини», — сказав директор соціальної служби молоді Костянтин Шендеровський. Полковник у відставці, ветеран війни, Герой Радянського Союзу Олександр Щеблаков сказав новобранцям, що захищати вітчизну — це їхня нова професія. Полковник Анатолій Луценко, заступник київського міського військового комісара з виховної роботи, підбиваючи підсумки «першої ластівки», зауважив: «Сьогодні ми провели дуже важливий і серйозний захід. У день 59-ї річниці визволення України до лав Збройних сил України ми призвали першу партію майбутніх захисників Вітчизни. Всього по Києву ми плануємо призвати до війська близько 2000 чоловік».

Показові відправки юнаків на службу мають позитивний результат. Це свого роду армійська реклама. Президентський Указ «вимагає» цієї осені призвати в період з 1 жовтня до 30 листопада до служби 41290 чоловік. У порівнянні з осінню минулого року — це на 4010 чоловік менше. Тенденція до зменшення кількості військовослужбовців свідчить про повільний, але впевнений перехід армії на професійний рівень.

Відправка призовників до військових частин буде здійснюватися, як і у попередні роки, за змішаним принципом, тобто територіальним і екстериторіальним. У межах оперативного командування буде направлено 60% призовників, із них до 30% — у межах областей, з яких вони призиваються. Решта (40%) — поза межами оперативних командувань, в основному — в навчальні центри, які готують кваліфікованих спеціалістів.

Щодо фінансування призовної кампанії слід зазначити, що Міністерством оборони відпрацьовано та направлено до Кабінету Міністрів проект Постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення проведення призову громадян України на строкову військову службу у жовтні—листопаді 2003 року». На забезпечення призову передбачається виділити за рахунок Збройних сил та інших військових формувань 3 млн. 542 тис. грн. На сьогодні Міністерство оборони вже виділило 1 млн. 550 тис. грн., а інші військові формування перерахують кошти на рахунки обласних військоматів у жовтні.

Проблеми з призовом — вже традиційні протягом багатьох років. Як повідомляє прес- служба Міністерства оборони України, із загальної кількості призовників, які підлягають виклику на призовну комісію восени 2003 року, мають першу та другу ступені обмеження за станом здоров’я лише 17,7% та 7,1% відповідно. Практично кожен третій призовник має лише базову загальну середню освіту (9 класів), а близько 5% навіть не мають і цього. Водночас аналіз проведення весняного призову цього року показує, що в цілому було збережено тенденцію щодо направлення до військових частин в першу чергу призовників з кращим станом здоров’я та високим загальноосвітнім рівнем.

Приємну новину для потенційних солдатiв готують у Генеральному штабі Збройних сил України. Там продовжується робота щодо відпрацювання змін до деяких положень Закону України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу». Зокрема, це стосується переходу на термін проходження строкової військової служби у один рік, починаючи з 2005 року.

Володимир ДЕНИСЕНКО, «День»
Газета: