Напередодні візиту до України міністра закордонних справ Росії Ігоря Іванова ситуація навколо острова Тузла залишається, як і раніше, напруженою та невизначеною. Учора російський прем’єр-міністр Михайло Касьянов заявив про «принципову домовленість» із Віктором Януковичем про виведення прикордонників із острова. Водночас у Міністерстві закордонних справ наголосили, що ця пропозиція Москви знаходиться на стадії розгляду.
Нагадаємо, що про існування «компромісного» вирішення ситуації стало відомо минулої п’ятниці після переговорів прем’єр-міністрів України та Росії. Михайло Касьянов тоді розповів про нібито згоду Києва на виведення прикордонників. Поправив свого колегу Віктор Янукович, після того як повернувся до України. Він, зокрема, зауважив, що подібний варіант ще вивчатимуть. Касьянов учора сказав: «Я ще раз підтверджую домовленості про виведення із крайової частини коси Тузла військ, а з російської сторони — непродовження відновлення корінної частини коси Тузла». Він нагадав, що домовленість про виведення українських військ та прикордонників із надводної частини коси Тузла та припинення росіянами робіт із відновлення коси існує на період, поки обидві сторони не приймуть остаточного рішення щодо з’єднання надводної та відновлюваної частин коси Тузла. «Ми відстежуємо і відстежуватимемо виконання домовленостей», — зазначив Касьянов.
Поки що складно прогнозувати, чи прийме Україна рішення про виведення прикордонників. Багато спостерігачів зазначають, що росіянам тоді ніщо не завадить добудувати дамбу до українського острова. Щоправда, на офіційному рівні російська сторона вже визнала помилковість будівництва дамби без відповідного повідомлення України. Наприклад, згідно з учорашнім повідомленням Інтерфакс-Україна, не виправдовує односторонніх дій керівництва Краснодарського краю щодо будівництва у Керченській протоці дамби посол Росії в Україні Віктор Черномирдін. Дипломат вважає, що керівництво краю мало обговорити це питання з представниками Кримської автономії та спільно вирішити, що, де і в якому обсязі необхідно будувати. На прес-конференції у Дніпропетровську посол нагадав, що російські екологи вважають необхідним будівництво дамби для збереження біоресурсів та запобігання розмиву берегів Таманського півострова, і російська сторона будує дамбу на своїй території. На думку посла, навколо будівництва коси «багато емоцій», оскільки і в Росії, і в Україні наближаються вибори, і таким чином політики хочуть привернути до себе увагу. «Емоції минуть, і все стане на свої місця», — зауважив він.
Однак російська сторона досі з початку «тузлинської кризи» не визнала належність острова Тузла Україні. Раніше такі визнання звучали (про це, зокрема, говорив неодноразово міністр закордонних справ Росії Ігор Іванов). Проте учора стало відомо, що російська сторона не представила Україні жодного документа, який ставив би під сумнів належність Україні острова Тузла. Про це повідомив журналістам головний радник українського МЗС Леонід Осаволюк, коментуючи ситуацію навколо будівництва дамби у Керченській протоці. «Я думаю, таких документів у природі не існує», — наголосив дипломат. Він також зазначив, що «для підтвердження державного кордону в Керченській протоці між Україною та Росією, який існує, а також для підтвердження належності острова Коса Тузла Україні існує достатня юридична база і достатньо двосторонніх домовленостей на цю тему». У цьому плані слід зазначити, що посли Сполучених Штатів, Великої Британії, Китаю та Франції запевнили, що поважають суверенітет і територіальну цілісність України. Усі чотири країни є гарантами країни після того, як Київ відмовився від ядерного статусу. До них, нагадаємо, належить і Росія.
Водночас у Посольстві Росії в Україні висловили жаль у зв’язку з тим, що до завершення переговорного процесу про розмежування водної частини українсько-російського кордону український МЗС публічно коментує позиції сторін. «Це не сприяє вирішенню проблеми», — заявив учора Інтерфаксу-Україна радник-посланник Посольства РФ в Україні Олексій Сазонов. «Питання переговорів та позиції сторін на переговорах раз у раз витікають на шпальти газет і публічно розголошуються, хоча складні та спірні теми обговорюються інакше — спочатку переговори, а потім — їх публічний коментар», — зазначив російський дипломат. О. Сазонов наголосив, що російська сторона надасть «достатні аргументи з усіх питань», обговорюваних під час переговорів у рамках робочого візиту 30 жовтня до Києва глави МЗС Росії Ігоря Іванова. Раніше повідомлялося, що під час візиту І. Іванова до України основними темами для обговорення будуть розмежування водної частини українсько-російського кордону, врегулювання умов і розмірів виплат компенсацій родичам жертв катастрофи літака ТУ-154 над Чорним морем у жовтні 2001 року, а також поділ зарубіжного нерухомого майна колишнього СРСР.