Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Шість шансів України

24 жовтня, 2003 - 00:00

Завтра прем’єрою фільму Єжи Гофмана «Старовинна легенда» в палаці «Україна» відкривається 33-й Міжнародний кінофестиваль «Молодість».

«Молодість», як відомо, — фестиваль дебютів. Іншими словами, тут показують студентські роботи та перші фільми. Уже за списками конкурсантів можна бачити, що відбірники фестивалю попрацювали на совість. У категорії студентських фільмів (приз — 2500 доларів) беруть участь 35 картин (із них п’ять українських — «Мама» Максима Мехеда, «Vita Vita, або Доктор Рижок» Олени Бойко, «Хто захистить жінку» Марії Халпахчі, «Видовище» Віталія Потруха, «Сезон у пеклі» Євгена Тимохіна). Серед 27 короткометражок (приз — субтитрування фільму на суму 2500 доларів) жодної української, на жаль, немає.

Зате у найвагомішій, повнометражній номінації (2500 доларів та найбільші шанси виграти Гран-прі фестивалю «Скіфський олень» плюс 10000 доларів) український фільм є, що саме по собі — велика рідкість. Це, звісно, «Мамай» улюбленця нашої кіногромадськості Олеся Саніна. Крім нього, у повному метрі ще 15 робіт з Афганістану, Польщі, Ісландії, Словаччини, Норвегії, Німеччини, Австрії, Нідерландів, Англії, Аргентини, Росії, Італії, Франції, Угорщини. Програма сильна і рівна, але особливо варто виділити такі роботи, як «Ної — біла ворона», своєрідний роман виховання, дуже цікаво зрежисований ісландцем Дагура Карі, та два російськi фільми — гучна «Старенькі» Геннадія Сидорова та «Останній поїзд» Олексія Германа-молодшого, який удостоївся спеціальної згадки журі в паралельному конкурсі на останньому Венеціанському кінофестивалі.

До речі, фільмом закриття фестивалю буде також російський, і, що цікаво, дебютний фільм — «Повернення» Андрія Звягінцева, що виграв у тій самій Венеції-50 небувалий дубль — «Золотого лева» за кращий фільм та «Лева майбутнього» вкупі з премією Діно де Лаурентіса за кращий дебют.

Загалом підбірка нового російського кіно буде однією з найпомітніших подій поза конкурсом, проте найбільшу увагу приверне, звичайно ж, візит на фестиваль легендарної Софі Лорен, яка поспілкується з пресою та покажеться захопленим шанувальникам, представляючи ретроспективу картин з її участю.

Синефіли також, напевне, знайдуть для себе чимало цікавого на програмах «Французьке кіно сьогодні» (кінотеатр «Україна»), «Фестиваль фестивалів» («Київська Русь»), «Німецький бульвар» («Зоряний»), на ретроспективах Райнера Марії Фассбіндера («Кінопанорама»), великого ілюзіоніста німого кіно Жоржа Мельєса, Віри Холодної, Італійської національної кіношколи (останні три — у Будинку кінематографістів), не кажучи вже про спеціальні та ювілейні покази. На жаль, докладніше розповісти про «хіти» поза конкурсом не дозволяє незадовільна (не хочеться вживати жорсткіше слово) організація інформування преси.

Підсумки поки що підбивати рано, але, судячи з вищевикладеного, «Молодість» і цього року продовжить відрадну тенденцію якісного зростання — чудові фільми, зірки у гостях, вперше проведений «Табір талантів» для молодих кінематографістів... Так, дивись, і вітчизняне кіно вийде з небуття.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: