«Країна багато робить для того, щоб проблема наркоманії стала куди менш гострою, існують спеціальна Державна програма, урядом розроблена концепція подолання наркотичної залежності, однак сьогодні доводиться визнати: поки що в цій боротьбі перемагає саме наркоманія». Таким було резюме голови Держкомітету у справах сім’ї та молоді Валентини Довженко, висловлене на вчорашній прес-конференції, присвяченій реалізації нового проекту допомоги наркозалежним. Цей проект Україна почала реалізовувати за консультаційної та фінансової підтримки Королівства Нідерландів. На справедливе переконання голландської сторони, допомога 100 тисячам українським наркоманам (офіційно зареєстрованим — голландці черговий раз підкреслили практичну неможливість отримати в Україні матеріали, які аргументовано висвічували б реальний стан справ) не буде ефективною до тих пір, поки на зміну виключно медикаментозному методу (вірніше, відсутності післямедикаментозної ресоціалізації та профілактики негативних явищ) не прийде комплексний під хід, який включає, насамперед, систему надання соціально-психологічної допомоги.
Незважаючи на численні декларації минулих років, тільки в 2002 році Держкомітету делегували повноваження координувати роботу зі створення центрів соціальної адаптації наркозалежної молоді «Твоя перемога». Добрий десяток подібних установ вже функціонує по всій Україні. Однак, як відмічається, проблема поліпшення якості життя наркозалежних прямо пов’язана з якістю наданих послуг, що, в свою чергу, передбачає наявність кваліфікованих медиків. І якщо це питання з порядку денного вже знято, то ось зі спеціалізованими програмами навчання соціальних психологів для цієї сфери в країні поки не складається. На відміну від Голландії, яка, між іншим, перед тим, як піти в питаннях деякої демократизації питання про наркотики «попереду планети всієї», для початку задумалася про ефективні методи боротьби з цією проблемою, а саме — про попередження наркоманії та соціальної реабілітації залежних і їхніх сімей. І чималі кошти, що направляються урядом Нідерландів на пропаганду життя без наркотиків, профілактику і зменшення ризиків, пов’язаних із прийомом наркотичних засобів, за словами Посла Королівства Нідерландів в Україні, пані Монік Франк, дають результат: у Голландії найменші для Європи показники кількості тих, що віддають перевагу важким наркотикам, а також числа смертей від їхнього вживання.
Проектом «Україна—Нідерланди: нові підходи у вирішенні проблеми наркозалежності» передбачається створити та розвинути в столиці в найближчі 2,5 року денний стаціонар, який, крім традиційних видів допомоги, робитиме послуги з позбавлення залежних від гострих кризових станів. Консультуватиме українських фахівців нідерландський Інститут Трімбос, який займається питаннями психічного здоров’я і залежностями. Як для голландської сторони, так і української, можливість обмінятися досвідом — ціла подія, говорить головний нарколог МОЗ України Анатолій Вієвський. Проблема з одним: за словами голови Всеукраїнської громадської організації «Молодь проти злочинності та наркоманії» Вадима Точеного, неодноразові запити до київської влади з проханням підібрати для центру приміщення залишаються поки що без відповіді.