Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЩО ХОРОШОГО? ЩО ПОГАНОГО?

Альтернативи внутрішні та зовнішні
13 вересня, 2003 - 00:00


Цього разу експерти «Дня» немовби зговорилися. Всі серед хороших подій згадують активізацію діяльності Верховної Ради України. Але життя не обмежується стінами парламенту, і навіть — кордонами України. Враження від подій минулого тижня та прогнози на майбутнє — у традиційній рубриці «Дня».

Борис ПАРАХОНСЬКИЙ, доктор філософських наук, завідувач відділу глобальної безпеки та європейської інтеграції Національного інституту проблем міжнародної безпеки:

— Безперечно, актуалізація питання геополітичного вибору України, який криється за дискусіями навколо рішення — вступати чи не вступати Україні до єдиного економічного простору, — це хороше. Від рішення залежить дуже багато: як економічне майбутнє України, так і політичне. Тому я розцінюю цю дискусію як певний позитив. Бо, зрештою, рано чи пізно, Україні все одно доведеться визначитися. І чим раніше Україна це зробить, тим швидшими темпами вона просуватиметься далі. Український вибір — це європейський вибір. Тому всі питання, угоди, домовленості, які хоча б в потенційному плані можуть заважати просуванню до Європи, мають бути обговорені і з’ясовані. Якщо вступ до єдиного економічного простору не зашкодить головному наміру України, то, зрозуміло, це можна вважати хорошою подією. Якщо ж зашкодить (а про це багато говорять з різних боків, різні політичні сили), то в таких домовленостях треба щось міняти. Поганою новиною вважаю рішення Росії, яка начебто відмовилася від фінансування проекту літака Ан-70. Адже цей проект був спільним. Тепер росіяни зорієнтувалися на розробку власного літака. Але у цієї новини є й хороший бік. Бо Україна зможе самотужки розробляти цей проект і виходити на світовий ринок. Хоча в Європі до цього літака немає посиленої уваги. НАТО поки що не хоче орієнтуватися на цей проект. Але є різні країни світу, які все ж таки — за належних зусиль української сторони — можуть закуповувати цей літак. Зокрема такі як Китай. Та й інші потужні країни світу, які потребують такого продукту. Сумна подія — вшанування пам’яті загиблих 11 вересня у США. Бо тепер ми мусимо дивитися на світ через призму саме цієї події. Хорошою подією можна назвати новий проект конституційної політичної реформи, поданий великою групою депутатів, яка, можливо, об’єднає більшу кількість парламентаріїв. Хоча я передбачаю і певні загострення у просуванні цього проекту. Адже ми вже крокуємо до президентських виборів, елементи загострення політичної боротьби — звичайна річ. Погані події — це знову загострення ситуації на Близькому Сході, вибухи в Ізраїлі, хвилі силових актів. Позитивно, можливо, те, що українці все ж таки не несуть втрат в Іраку, хоча там небезпечна ситуація і дуже часто лунають вибухи. Ще одна хороша подія світового рівня — саміт Світової організації торгівлі в Мексиці, де нашу країну представляє Микола Азаров. Думаю, що можна сподіватися на подальші кроки просування України в СОТ. Погано те, що згідно з рейтингом щодо свободи преси, що досліджують «Репортери без кордонів», Україна займає не почесне, а дуже непривабливе 112 місце із 139-х.

Олег ТУРЕЦЬКИЙ, професор, доктор економічних наук (Одеса):

— Добре, що у нас відновилося активне політичне й економічне життя. Проте це поки що не викликає ні позитивних, ні негативних емоцій. Все — посерединці. Це стосується як центральної влади, так і регіональної. Були кадрові перестановки в країні. Але які зміни стануться — на краще чи на гірше — покаже час. Результат буде тільки тоді, коли влада спробує керувати ситуацією. Добре також, що почав працювати парламент.

Василь ШЕПЕТЮК, політолог (Тернопіль):

— Дуже поганою новиною, яку я почув по телебаченню, є така: загинула міністр закордонних справ Швеції Анна Лінд. Шокує, що в демократичній країні таке могло статися. Це — трагедія. Щодо України, то позитивно те, що Верховна Рада приступила до обговорення багатьох законів. Є надія, що якісь соціальні, економічні чи будь-які інші проблеми будуть вирішуватися. Якщо говорити про негатив, то пробуксовує політична реформа в Україні. Спочатку була ідея парламентсько-президентської республіки, тепер ця ідея більш радикалізована і являє собою парламентську республіку. Це збиває з пантелику, бо неясна перспектива, яка ж буде чи не буде республіка. Адже в нас така розкладка сил, що невідомо, чи буде сформована конституційна більшість. У Тернополі, якщо подивитися на ситуацію з продовольством, то вона кращає. А негативне у місті те, що у нас показники безробіття стають найбільшими в Україні.

Підготувала Юлія КАЦУН
Газета: 
Рубрика: