Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Під повний контроль

США передали повноваження багатонаціональній дивізії «Центр—Південь», в яку входять українці
4 вересня, 2003 - 00:00

Учора в Іраку відбулася церемонія передачі повноважень командування Перших експедиційних сил морської піхоти США командуванню багатонаціональної дивізії «Центральний Південь», до складу якої входять і українські миротворці.

В урочистостях взяли участь керівники оборонних відомств України та Польщі Євген Марчук та Єжи Шмайдзінський, а також секретар зовнішньої політики Іспанії Хав’єр Угарте, командувач коаліційних сил в Республіці Ірак генерал-лейтенант Рікардо Санчес та командувач Перших експедиційних сил морської піхоти США генерал-лейтенант Мак Хонвей. Як підкреслюють у прес-службі Міноборони України, український контингент першим із складу багатонаціональної дивізії приступив до самостійного виконання завдань у своїй зоні відповідальності в провінції Васіт. Учора до виконання завдань у своїх секторах приступили миротворці Іспанії та Польщі. Представники американських військ, однак, заявили, що морські піхотинці США залишаться в місті Неджеф щонайменше ще на два тижні через вибух минулої п’ятниці, який забрав життя більше нiж сто осіб, зокрема й лідера іракських шиїтів аятолли Мохаммеда Бакра Аль-Хакіма.

Під час церемонії, в якій брали участь представники 21 країни, що входять до складу багатонаціональної дивізії, відбувся обмін відповідними документами щодо передачі п’яти іракських провінцій у відповідальність дивізії «Центральний Південь», яка підпорядковується польському генералу Яношу Тишкевичу.

Міністр оборони України Євген Марчук після зустрічей із керівником дивізії, а також із чільним представником Іспанії детально ознайомився з усіма питаннями, що безпосередньо впливають на забезпечення та виконання завдань місії українським миротворчим контингентом. Особливу увагу він звернув на комплекс заходів щодо збереження життя та здоров’я українських військовослужбовців. Крім того, Євген Марчук провів зустріч з місцевими лідерами в Іраку, котрі висловили сподівання, що в зоні відповідальності українського контингенту в провінції Васіт відбуватимуться позитивні процеси, які сприятимуть нормалізації обстановки та встановленню миру та стабільності в регіоні. Міноборони України вчора поінформувало, що за останній тиждень українськими миротворцями в Іраку було вилучено 15 одиниць легкої та стрілецької зброї, 700 набоїв, а також затримано і передано місцевій поліції 18 правопорушників, з яких сімох було затримано на кордоні.

Однак не виключено, що з часом кількість країн, які беруть участь у військовій стабілізації Іраку, зросте. Вчора стало відомо, що Сполучені Штати мають намір звернутися до Ради Безпеки ООН з проханням схвалити створення багатонаціональних сил в Іраку в обмін на передачу ООН деяких політичних повноважень в цій країні. Деталі проекту нової резолюції Ради Безпеки, схваленого президентом США Джорджем Бушем, залишаються не зовсім ясними, однак командування збройними силами в Іраку американці хочуть залишити за собою. Судячи з останніх повідомлень в американській пресі, Вашингтон задумався також над скороченням чисельності своїх військ в Іраку, оскільки це вимагає значних бюджетних витрат, які виявилися непосильним тягарем навіть для США. Протягом найближчих п’яти днів текст проекту резолюції має бути направлений іншим членам Ради Безпеки.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: