Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Півтруби» за 10 мільярдів

Український газопровід планують усе-таки продати
4 вересня, 2003 - 00:00

Український парламент стає активним гравцем у подіях навколо створення міжнародного газового консорціуму. Учора парламентський комітет із питань ПЕК запланував до кінця листопада розробити законопроект про особливості приватизації газотранспортної системи України. Вже у грудні документ передбачають винести на голосування депутатів. На сьогоднішній день приватизацію трубопроводів у нашій країні забороняє законодавство. Ринкова вартість газопровідної системи, за оцінками експертів галузевого комітету парламенту, перевищує $20 мільярдів.

Автор законопроекту, депутат Олександр Гудима, заявив, що планує використати досвід Словаччини, яка успішно продала 49% акцій своєї газотранспортної системи міжнародному консорціуму в складі німецької «Ruhrgas AG», французької «Gas de France» та російського «Газпрому». Депутат вважає, що Україна також повинна залишити у державній власності 51% акцій своїх газових трубопроводів, а інші продати за суму близько $10 мільярдів компаніям, які виявлять бажання увійти до складу міжнародного консорціуму. Відзначимо, що трьом учасникам словацького консорціуму заборонено передавати свої пакети акцій будь-кому. Тобто баланс інтересів продавця газу, його транспортувальника, і найбільших покупців закріплено вельми надійно.

Нагадаємо, що компанію під назвою «Міжнародний консорціум з управління газотранспортною системою» було зареєстровано в Києві минулого року, але реально вона поки що нічим не управляє. Україна і Росія володіють у цій компанії по 50% акцій. Бажання увійти до неї вже публічно виявляли «Ruhrgas AG» та «Gaz de France», але з невідомих причин їхні заявки досі не розглядали. Міністр палива й енергетики Сергій Єрмілов заявив, що вважає за необхідне залучити до консорціуму і середньоазіатських постачальників газу, зокрема, Казахстан, Туркменістан і Узбекистан. Але це не викликало захоплення у росіян, зовсім не зацікавлених у вільному доступі азіатського газу на європейські ринки. А головний бар’єр — заборона на приватизацію або передачу в концесію.

Голова парламентського комітету з питань ПЕК Андрій Клюєв вважає, що законопроект про особливості приватизації газотранспортної системи цілком реально прийняти на наступній сесії. Парламентські перспективи документа він оцінює вельми високо. Зі слів голови комітету, Верховна Рада повинна лише виписати головні принципи майбутньої приватизації. А умови конкурсу повинен визначити Кабінет Міністрів. При цьому Андрій Клюєв упевнений у необхідності одночасної розробки законопроекту «Про концесії», згідно з яким газотранспортну систему можна буде не продати, а передати в управління Міжнародному консорціуму. Цей законопроект перебуває у плані роботи на найближчу сесію в парламентського комітету з питань економічної політики. Щоправда, серед його розробників також є депутат Олександр Гудима. Очевидно, коли Верховна Рада створить правила приватизації і концесії газопроводів, Кабмін повинен самостійно визначитися, який із варіантів більше відповідає інтересам України.

Сам пан Гудима впевнений, що приватизацією або концесією газопроводів займеться «наступний уряд і наступний президент». Зазначимо, що депутат входить до фракції «Наша Україна». Голова комітету Андрій Клюєв, який входить до Партії регіонів, навпаки, вважає, що парламенту цілком під силу затвердити законопроекти вже найближчим часом, не звертаючи уваги на передвиборні розклади і ризик зміни прем’єр-міністра. На листопад комітет запланував День уряду в Верховній Раді, присвячений питанню газового консорціуму. Очевидно, тоді й стане зрозуміло, що буде у найближчому майбутньому з українськими газопроводами.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: