Президент Леонід Кучма учора завершив свій дводенний робочий візит до Москви. У вівторок відбулася його зустріч з Володимиром Путіним. Головним обговорюваним питанням, судячи з повідомлення із Москви, була підготовка саміту СНД в Ялті, що відбудеться 18—19 вересня. Безпомилковим можна вважати й те, що величезний інтерес у російської сторін викликає позиція української сторони щодо угоди про Єдиний економічний простір між Україною, Росією, Білоруссю та Казахстаном.
«Є всі підстави говорити про те, що треба виходити на підписання документа», — зауважив глава держави позавчора під час зустрічі з Володимиром Путіним у Ново-Огарьово. У свою чергу президент Росії наголосив, що розроблений документ про створення ЄЕП відповідає інтересам сторін і буде підписаний. Путін також не виключив, що його зустріч з українським колегою може відбутися ще до саміту в Ялті. Крім того, президент Росії запевнив Леоніда Кучму, що Росія зможе поставити Україні більше зерна. Як раніше повідомлялося, РФ із серпня по жовтень 2003 року поставить Україні 166 тис. тонн продовольчої пшениці 3-го класу за ціною $110 за тонну.
Тим часом результати вчорашнього засідання українського уряду, на якому обговорювалися документи щодо ЄЕП, могли стати досить неприємною несподіванкою для Москви. Уряд вирішив продовжити обговорення 10 вересня. «Сьогодні в тому вигляді, в якому є документ, ми його вважаємо сирим. І він повинен пройти певну процедуру», — заявив міністр економіки та з питань європейської інтеграції Валерій Хорошковський. За його словами, проекти документів подадуть для аналізу українським міністерствам і відомствам. Він зазначив, що під час засідання Кабінету Міністрів було висловлено багато зауважень і застережень, в тому числі й «у рамках суперечності Конституції та законам України». Серед найгостріших моментів, які порушувалися під час обговорення проекту концепції ЄЕП, він назвав складність інтеграції одночасно у два простори — Євросоюз та ЄЕП. Міністр також наголосив, що документи щодо ЄЕП не повинні призвести до «втрати суб’єктності України».
Тим часом перший віце- прем’єр, міністр фінансів України Микола Азаров, який очолює Групу високого рівня з підготовки документів з ЄЕП, учора заявив, що створення Єдиного економічного простору не суперечить намірам України стати членом Світової організації торгівлі.
Учорашнє засідання уряду, судячи з усього, врахувало численні зауваження, які висловлювались раніше з приводу ЄЕП. Зокрема, про невідповідність проекту угоди правилам складання міжнародних документів. Чимало експертів вважає, що в «єепівському» документі відбувається звичайна підміна понять, через що окремі його положення можна двозначно трактувати. Не зовсім зрозуміла в історії з ЄЕП розрізненість думок, які висловлюють у вищих ешелонах влади: чому в Москві від глави держави чуємо одну заяву, а в Києві від міністра економіки іншу (навряд чи їхні позиції можна назвати такими, що доповнюють одна одну). До чого в результаті може призвести така «неслухняність» з боку України? Очевидно — до нових дзвінків із Кремля. До речі, Володимир Путін міг передбачити подібний розвиток подій і саме тому не виключив свiй приїзд в Україну перед самітом в Ялті. Утім, особливої необхідності в превентивній поїздці російського лідера може й не бути: виходячи зі слів Леоніда Кучми, документ щодо ЄЕП буде все одно підписано. Неясним поки залишається питання — підпишуть угоду в нинішньому вигляді чи з внесенням змін.