Проблему безпечних шприців вирішено
У Криму налагодили випуск безпечних одноразових шприців і розробили технологію утилізації заражених голок. Як повідомив на засіданні колегії МОЗ Криму директор заводу медичних виробів «Амтек» Олександр Поляков, його фахівці розробили технологію утилізації безпечних і звичайних шприців та спеціальний контейнер для збирання голок. Раніше це підприємство розробило і випустило дослідну партію безпечних одноразових шприців у рамках програми з профілактики ВІЛ-СНІДу. Голка такого шприца покрита тонким шаром пластика, що робить неможливим його повторне використання. І ось — новий винахід. На кришці контейнера є спеціальний отвір. Після ін’єкції лікар вводить шприц із голкою у цей отвір: голка залишається всередині. Контейнер після заповнення спалюють. «Тобто всі хвороби, які зберігаються на кінчику цієї голки, таким чином знищують…» — говорить Олександр Поляков. Нову конструкцію вже узгоджено з СЕС, і нині вона перебуває на розгляді в МОЗ для рекомендації усім зацікавленим особам і лікувальним закладам. Вартість такого контейнера — 4—5 гривень. Аналогічні зарубіжні конструкції коштують у 5 разів дорожче. Наприклад, росіяни пропонують сьогодні українським медичним закладам ємність для збору голок за ціною приблизно 20 гривень, відзначає Олександр Поляков. Як повідомляє Кримське агентство новин, сьогодні підприємство повним ходом випускає одноразові безпечні шприци. Iз жовтня минулого року оптову ціну амтеківських безпечних шприців знижено з 98 до 65 копійок. «При нарощуванні обсягів виробництва ціна шприца знижуватиметься і надалі, — говорить Олександр Поляків. — Сьогодні цей шприц не може виступати як альтернатива звичайним шприцам, але у спеціалізованих установах — ВІЛ, інфекційні відділення, туберкульоз, дерматовенерологія — ці шприци потрібно широко використовувати. За цим майбутнє, до цього переходить уся світова спільнота…» — наголосив міністр охорони здоров’я АРК Сергій Донич. На сьогоднішній день вартість зарубіжних аналогів безпечних шприців різних конструкцій коливається від 30 до 50 центів. Безпечні шприци, які випускають у Криму, покликані захистити медперсонал і населення від випадкового поранення та зараження при ін’єкціях й утилізації використаних шприців. У Криму з 1987 року зареєстровано понад 40 випадків механічного травмування медперсоналу при роботі з ВІЛ-інфікованими пацієнтами, повiдомляє Микита КАСЬЯНЕНКО , Сімферополь.
Божа Матір повертається в Рівне
Тяжким був 1770 рік для мешканців Рівного — інфекційне захворювання невідомого походження забрало життя сотень людей, і тоді рівняни зібрали гроші й встановили двометрову статую Божої Матері, аби оберігала їх від усяких негараздів. Це — історія. Так само в історію Рівного увійшла й легенда про те, що саме завдяки статуї-покровительці через 75 років, коли рівняни оновили пам’ятник, від міста відступила епідемія холери. Так і стояла скульптура до Великодньої ночі (з 21 на 22 квітня) 1952 року, коли безслідно зникла, залишивши по собі легенду… Готуючись відзначити 720-ту річницю Рівного, міська влада вирішила відновити історичну пам’ятку. До роботи над виготовленням скульптури узявся рівненський митець Володимир Стасюк, а місце визначили те, що й раніше, — на розі вулиць 16 липня та Соборної. І наступного дня після відзначення 12-ї річниці Незалежності відновлений пам’ятник було в урочистій обстановці відкрито міським головою Рівного Віктором Чайкою та освячено архієпископом Рівненським та Острозьким Української православної церкви Київського патріархату Даниїлом. Відтепер мешканців Рівного знову захищатиме Божа Матір, яка повернулася в місто, повiдомляє Сергій СТЕПАНИШИН , РІвне.
На Харківщині визначають пільговий статус учня
Цього року харківські школи розпочнуть підготовчі роботи до переходу на профільне навчання. Концепція дванадцятирічної освіти передбачає до 2007 року переведення усіх старших класів на вузькоспеціалізований спосіб навчання. Зі слів начальника управління освіти Миколи Андреєва, з нинішнього навчального року 138 шкіл Харкова відкриють у себе подібні класи. Ще одна новина цього навчального року — визначення пільгового статусу учня. Відтепер цим займатимуться органи соцзахисту, а не школи, як раніше. Таким чином, для визнання права школяра на безкоштовне харчування вистачить лише однієї довідки iз соцзабезу, повідомляє Микола СУХОМЛИН , Харків.