Як мінімум 5,6 млрд. грн. має бути виділено з бюджету України для нормального функціонування оборонної сфери у 2004 році. Про це у понеділок на брифінгу заявив помічник міністра оборони з питань формування бюджету і економічно-фінансової діяльності Валерій Мунтіян. Він також відзначив, що ця сума становить 2% від ВВП країни, тоді як норма витрат на оборону — 3%. У той же час Міністерство фінансів України виділяє для наповнення оборонного бюджету всього 4,1 млрд. грн., повідомило агентство Інтерфакс-Україна. У такій ситуації навіть з урахуванням коштів спецфонду (787 млн. грн.) дефіцит оборонного бюджету все одно становитиме 1,2 млн. грн. Як відзначив В. Мунтіян, реально держава може і повинна виділити необхідну суму. Про це свідчать реальні економічні показники держави, за яких можна наповнити оборонний бюджет на 100%. Зокрема, приріст ВВП України становить 7% (при нормі 2,7%), дефіцит бюджету — 0,5% (норма — 3%), державний борг — 35% від ВВП (норма — 60%), рівень інфляції — 6,3% (норма — 10-14%).
Аналізуючи витрати оборонної сфери, В. Мунтіян відзначив, що тільки на зарплату військовослужбовцям у наступному році піде більше нiж 3,3 млрд. грн. Також, за словами В. Мунтіяна, загальна заборгованість Міноборони становить 560 млн. грн. У зв’язку з цим Міноборони визначило пріоритетні галузі, на які першочергово виділятимуться кошти. По-перше, це забезпечення безпеки арсеналів і складів зброї і паливно-мастильних матеріалів, по-друге, — бойова підготовка особового складу, по-третє, — модернізація і оновлення техніки. Також важливим аспектом залишається забезпечення військових житлом, оскільки в Україні сьогодні нараховується 48 тис. військовослужбовців, які не мають власних квартир. Крiм того, до пріоритетних статей фінансування належать транспортні витрати, витрати на медичне лікування і обслуговування Збройних сил України, оплата комунальних послуг й енергоносіїв.
У зв’язку з висловленою помічником міністра оборони ідеєю про збільшення наступного року оборонного бюджету України, «День» провів опитування жителів Києва. Отже, що думають пересічні громадяни про доцільність збільшення витрат на оборонну сферу до 5,6 млрд. грн.? На які галузі насамперед потрібно (і чи слід ) виділяти кошти? Чи готові українці сплачувати податки з урахуванням збільшення витрат на армію?
Лев Григорович, інвалід Великої Вітчизняної війни I групи:
— Це дуже важливо — збільшити фінансування армії. Багато інвалідів війни потребують нормальної пенсії. А в зв’язку з ухвалою міністра оборони скоротити кількість генералів і замінити частину керівництва міністерства цивільними особами, потрібні будуть гроші для того, щоб компенсувати цим людям втрату їхнього робочого місця.
Валентин ШОСТАК, випускник консерваторії:
— Я не думаю, що гроші, виділені на армію, витрачатимуться за призначенням. Окрім того, якщо наші хлопці стануть краще харчуватися в армії і отримуватимуть на 100 г масла більше, навряд чи Збройні сили від цього стануть кваліфікованішими та сильнішими. Передусім, армію потрібно зробити професійною. На таку армію грошей не шкода.
Олександра ВЛАСЕНКО, пенсіонерка, учасник війни:
— Я дружина підполковника. І отримую дуже маленьку пенсію за чоловіка — 165 гривень. Зараз намагаюся отримати доплату за ордени чоловіка (нещодавно я довідалася, що є така постанова). Але поки я цього доб’юся, поки зберу всі потрібні довідки, боюся, ці гроші мені будуть вже не потрібні. Якщо існують такі проблеми з виділенням грошей для військових пенсіонерів, значить, більше фінансування цієї галузі просто необхідне.
Олександр, свідок Єгови:
— Армія не захистить людей, насамперед від них самих. Скільки грошей в неї не вливай, завжди знайдуться ті, хто захоче їх використати у власних інтересах. Тобто, річ не в кількості грошей, а у внутрішніх якостях тих людей, які їх розподіляють. Шість мільйонів свідків Єгови в Україні не беруть зброї до рук і подають цим добрий приклад усім. Не буде армій — не буде воєн.
Світлана, листоноша:
— У мене пiдростає син, і я хочу, щоб він служив у війську. Тому — нехай на нього виділяють більше грошей. Може, менше буде таких страшних катастроф, які за участi військових сталися в останні декілька років.
Федір Іванович, пенсіонер:
— Переконаний, що армію необхідно зміцнювати. Дотації, на мою думку, потрібні, перш за все, для забезпечення достойного проживання українських військових.
Руслан, музикант:
— Я вважаю, що збільшення витрат на армію — це правильний крок. Наші військові зараз бідують — і професіонали, і «строковики». Їм не вистачає нормальної техніки, гідної оплати служби. Ще непогано було б, якби вище керівництво гроші витратило на створення професійної армії, щоб хлопці не городи офіцерам скопували, а за нормальну плату ставали справжніми захисниками Вітчизни.
Володимир, тренер із силових видів спорту:
— Гроші треба спрямувати, передусім, на реформування армії. У західних країнах служити йдуть ті, хто дійсно цього хоче. А у нас — це важка повинність, якої майже всі намагаються уникнути. У мене батьки військові, і я багато чую від них про стан нашої армії. Знаю, що у військових великі проблеми з житлом і з харчуванням.
Єгор ЄРОШОК, працівник комерційної структури:
— Утримання потужної армії вимагає достатнього фінансування. На що саме? Для початку кошти необхідні для нормального харчування солдатів, а також — для виплати заробітної плати офіцерам. Особисто я готовий платити податки, з яких відраховуватимуть на потреби армії.