Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ООН закликає замирити Ліберію

23 липня, 2003 - 00:00

Ліберія, невелика країна на заході Африки, чий прапор використовують багато кораблів різних торгових флотів і компаній, може незабаром стати черговою точкою докладання міжнародних миротворчих зусиль. Громадянська війна, що спалахнула у країні, призвела вже до вуличних боїв у столиці Ліберії Монровії, в яких загинуло близько 600 осіб, здебільшого мирних жителів, за оцінкою, наведеною британською телекомпанією «Скай-ньюз» з посиланням на міністра оборони Ліберії Деніела Чи. Генеральний секретар ООН Кофі Аннан закликав усю світову спільноту надати Ліберії допомогу, ввівши туди війська, передає Бі-Бі-Сі. Ліберійська тема стала головною на зустрічах лідерів як африканських країн, так і світової спільноти загалом останніми днями.

Лідер ліберійських бунтівників Секу Дамате Конех заявив, що його сили збираються взяти Монровію повністю. Президент Ліберії Чарльз Тейлор, як повідомляє Інтерфакс, вимагає розгортання у країні миротворчих сил, у тому числі із США, після чого глава держави готовий вирушити у вигнання до Нігерії. США згодні з цим, але тільки після від’їзду Ч. Тейлора. Крім того, на думку Вашингтона, миротворців має очолити Економічне співтовариство країн Західної Африки, а американці нададуть їм своєрідну тилову підтримку.

Нині у Сенегалі на зустрічі представників західноафриканських країн обговорюються перспективи відправлення до Ліберії міжафриканських миротворчих сил. У цьому контингенті чільну роль, імовірно, відіграватимуть нігерійські війська.

Згідно з повідомленнями, близько 4,5 тис. американських військових за наказом міністра оборони США вже залишили базу у Джібуті та рухаються на борту трьох військових кораблів у Середземне море. Звідти у разі необхідності вони можуть досягнути Ліберії приблизно за десять днів. Президент США Буш заявив, що будь-які дії американців будуть обмежені за кількістю та строком перебування. Станом на вчора адміністрація президента Тейлора контролювала лише третину території країни. Саме його, за повідомленнями західних ЗМІ, вважають основним елементом дестабілізації ситуації.

Свого часу США вже мали сумний досвід миротворчості в Африці, коли їхні війська були змушені залишити Сомалі.

Ольга СЛІСАРЕНКО
Газета: 
Рубрика: