Не так давно (26 червня) «День» опублікував на своїх сторінках матеріали проведеної у Прилуках заочної читацької конференції, присвяченої нашій книзі «Україна Incognita». Нагадаємо, що організував її — причому з власної ініціативи — Фонд національно- культурних ініціатив ім. М. Ф. Яковченка. Для нас ця акція була дуже приємною і несподіваною, оскільки ще раз спростовувала стереотип про існування української культурної провінції. Нашу переконаність у цьому зміцнила і зустріч із засновниками Фонду — Ларисою МІЛОВОЮ (головою правління, на фото — перша ліворуч), Ігорем ПАВЛЮЧЕНКОМ і Лесею КОШЕЛЬ, які побували цього тижня в гостях у «Дня».
Основне завдання Фонду — вивчення і популяризація творчої спадщини людини, ім’я якої він носить. Геніального комедійного актора, уродженця Прилук Миколу Федоровича Яковченка (серед кіногероїв якого — Свирид із «Вія», Пацюк із «Вечорів на хуторі поблизу Диканьки» й особливо блискуче зіграний Прокіп Сірко з фільму «За двома зайцями») добре знають у Києві. Тут він грав в українському драматичному театрі ім. Івана Франка і, до речі, був культовим актором столиці 1950— 1960 х рр. Тут, на площі біля театру, до століттяактора йому було встановлено пам’ятник. А ось у рідному місті, як розповів Ігор Павлюченко, ще нещодавно мало хто знав щось про видатного земляка: згадували лише після нагадування про «батька Проні Прокопівни». Тому і виникла ідея створення у Прилуках культурного центру «Дім Миколи». За задумом творців фонду, проект повинен об’єднати кінотеатр із невеликою сценою; невелику літературну кав’ярню і меморіальний музей. Крім того, у планах — видання біографічної книги про Миколу Яковченка (яка стала б своєрідною візиткою Фонду), а з вересня — введення у програми прилуцьких шкіл міні-циклу лекцій про нього, щоб випускники приїжджали з Прилук до того ж Києва «із відчуттям своєї малої батьківщини». А сам Фонд створено для того, щоб акумулювати пожертвування на реалізацію цих та інших культурних заходів у Прилуках (причому його засновники всіляко підкреслюють, що ними рухають зовсім не меркантильні інтереси, їхні устремління пов’язані з «ідеалістичним світоглядом»). Весь цей проект — довгостроковий: місцева влада пообіцяла Фонду офіційну підтримку протягом 10 років. Крім популяризації творчої спадщини М. Яковченка, Фонд має намір загалом «трохи підняти культурний рівень жителів Прилук»: організовувати театральні гастролі, конкурси, інші заходи. Головний редактор «Дня» Лариса Івшина і творці Фонду вже домовилися про те, щоб до Прилук привезли наступну фотовиставку «Дня» (особливо представники Фонду наполягали на тому, щоб на ній було представлене вже опубліковане у нашій газеті фото Володимира Харченка, на якому пам’ятник М. Яковченку зазнято напередодні його установки).
А ще засновники Фонду розповіли нам одну чудову історію. У ході заочної конференції на сторінках «Дня» завідувач міської дитячої бібліотеки м. Прилуки Ольга ЛУКАШ згадала, що книги «Україна Incognita», на жаль, немає у фонді бібліотеки. І ось несподівано на адресу бібліотеки надійшов примірник «України Incognita»... із Харкова. Його прислав читач, який уже прочитав книгу. І це, як відзначила в ході зустрічі Лариса Івшина, — ще одне спростування стереотипу про пасивність і безініціативність наших співгромадян. Принаймні, тих із них, хто читає нашу газету.
P.S. Охочим допомогти Фонду національно-культурних ініціатив ім. М. Ф. Яковченка (або у пошуку матеріалів, які стосуються життя і творчості геніального комедійного артиста, або підтримавши матеріально його проекти), повідомляємо координати: тел. (04637) 3-22-89, e mail: [email protected]