Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Білий дім підозрюють у підтасовці розвідданих

10 липня, 2003 - 00:00

Джорджа Буша запідозрили у фальсифікації матеріалів розвідки. Якщо підозри підтвердяться, то в Сполучених Штатах може розгорітися скандал, серйозніший від більшості тих, що переживала Америка досі. Американські мас-медіа прогнозують справжню «політичну бурю». Впливові представники опозиційної Демократичної партії закликають до проведення всебічного розслідування. На їхнє переконання, Білий дім міг подати громадськості «прикрашені», перебільшені факти щодо наявності в Іраку розробок зі зброї масового знищення, аби цим само виправдати воєнні дії проти Багдада.

Представники Білого дому були змушені уперше визнати, що окремі випадки підтасовки розвідданих таки мали місце. У січні цього року Джордж Буш виступав перед американцями зі щорічним посланням. Перераховуючи загрози, які походять від режиму іракського лідера Саддама Хусейна, президент США заявив, що Багдад намагався отримати від Нігеру уран для реалізації своїх ядерних програм. Американський лідер послався у заяві на розвідувальні дані Великої Британії. Цими вихідними, між тим, з’явилася дещо інша інформація. Виявляється, що ще торік ЦРУ відрядило колишнього американського посла в Габоні Джозефа Уїлсона в Нігер для перевірки даних про іракські «ядерні амбіції». За словами Уїлсона, він зустрівся з представниками місцевих властей, які категорично заперечили, що Ірак звертався до них за ураном. Дипломат, чия поїздка в Нігер проходила таємно, визнав ці запевнення переконливими, про що й доклав ЦРУ. Поки що незрозуміло, що воно повідомило в цьому зв’язку своєму керівництву, але Буш говорив про іракські спроби отримати уран як про доведений факт. Білий дім змушений був визнати хибність одного з численних пасажів свого боса. Прес-секретар ради національної безпеки США Майкл Антон офіційно це визнав. Інший представник адміністрації Арі Флейшер заявив: «Якби ми знали тоді те, що знаємо зараз, то згадування про спроби Іраку закупити уран в Африці не було б включено до послання президента».

Що буде далі? Конгрес може створити спеціальну комісію, яка займеться детальним вивченням всього, що говорила про загрози Іраку досі виконавча влада. Утім, експерти звертають увагу, що подібний розвиток навряд чи можливий. В обох палатах американського парламенту переважають правлячі республіканці, які всіма способами намагаються заблокувати спроби демократів навішати на президента ярлик брехуна. У цьому плані в американців ситуація більше під контролем, ніж у британців. Там Тоні Блер змушений був відзвітувати перед парламентом. Цього разу британському прем’єр-міністру вдалося переконати співвітчизників. Утім, чимало залежатиме не лише від перевірок виступів двох лідерів, але й від реального стану речей — є чи немає, була чи не було в Іраку зброї масового знищення? Три місяці її пошуків після війни поки що не увінчалися успіхом.

ДО РЕЧI

«Це визнання того, що нам надали помилкову інформацію, — заявив з приводу останнього виправдання Білого дому лідер демократів у Сенаті Том Дешл. — Я вважаю, що є всі підстави для повного розслідування всіх фактів, що стосуються цієї ситуації, і чим швидше, тим краще. Двопартійні розслідування такого роду вже проводилися в минулому і були дуже успішними. Зараз настав час почати розслідування цієї справи». «Само по собі вельми сумно, що така кричуща помилка стала частиною виправдання президентом цієї війни, — сказав сенатор Едвард Кеннеді. — Але набагато гірше, якщо виправданням війни послужив навмисний обман». Карл Левін, старший демократ у сенатському комітеті у справах збройних сил, вважає, що зізнання Білого дому містить більше запитань, аніж дає відповідей на них. «Заява Білого дому лише збільшує важливість розслідування того, чому творці нашої політики все ще використовують інформацію про уявні уранові угоди, яка, як було з самого початку відомо розвідці, брехлива», — заявив сенатор. Джей Рокфеллер, який посідає аналогічний пост у комітеті у справах розвідки, нагадав, що «якість даних, які добуваються розвідкою США, давно дискредитовано. Але що стосується конкретної інформації про зв’язки Іраку та Нігера, то вона виділяється своєю патентованою фальшю. Це була патентована підробка, розвінчана скрізь».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: