Усього в Національних зборах 131 місце. У 56 мажоритарних округах боротьбу вели понад 250 кандидатів у депутати, а за 75 місць за партійними списками змагалася 21 партія або передвиборний блок. Згідно з законодавством, для перемоги партії або блоку потрібно подолати 5- відсотковий бар’єр. За виборами стежили понад 500 міжнародних спостерігачів від СНД, ОБСЄ, Ради Європи та деяких інших міжнародних організацій. Як часто буває, спостерігачі від ОБСЄ та Ради Європи і спостерігачі від СНД подали кардинально різні висновки.
За результатами підрахунку близько третини голосів вірменських виборців Центрвиборчкомом республіки, лідирувала «партія влади» — Республіканська партія Вірменії. На її частку припало близько 22% підрахованих голосів. Друге місце поки що займає опозиційний блок «Справедливість», який набрав 15,6% голосів. Численні соціологічні опитування свідчать, що 5-відсотковий бар’єр, який дає право мати в парламенті депутатську фракцію, зуміють подолати опозиційний блок «Справедливість» і партія «Національне єднання», а також лояльні до президента Роберта Кочаряна партії Республіканська, «Орінац єркір», «Дашнакцутюн».
Ймовірно, що вперше в історії пострадянської Вірменії уряд країни буде сформовано на коаліційній основі. Цього, як повідомляється, не виключає і президент Кочарян, у чиїх інтересах — слабкий і роз’єднаний парламент, що дає йому можливість для великої політичної гри.
Вибори до Національних зборів Вірменії продемонстрували прогрес порівняно з президентськими, однак вони усе ще не відповідали міжнародним стандартам. Про це заявили в понеділок в Єревані міжнародні спостерігачі від ОБСЄ, ПАРЄ і Ради Європи. Водночас міжнародні спостерігачі відзначили поліпшення у сфері висвітлення передвиборної кампанії засобами масової інформації, зокрема, Громадським телебаченням Вірменії, повідомляє Бі-Бі-Сі.
За словами глави делегації Парламентської Асамблеї ОБСЄ Джованні Кесслера, загалом передвиборна кампанія пройшла спокійно, «однак водночас було зафіксовано ряд інцидентів, зокрема, ми були шоковані вибухом гранати на одній із виборчих дільниць Вірменії, внаслідок якого загинула одна людина». Глава делегації ПАСЄ лорд Расселл Джонстон, у свою чергу, висловив надію, що винних у порушеннях та інцидентах покарають, і «повернення до атмосфери вседозволеності, що виникла після президентських виборів, не станеться».
Голова місії спостерігачів СНД у Вірменії, виконавчий секретар Співдружності Юрій Яров позитивно оцінив вибори до вірменського парламенту, що відбулися 25 травня. «Можу однозначно назвати вибори прозорими та справедливими, а їх результат — легітимним», — процитував слова Ярова Інтерфакс.
Представники опозиції кажуть про численні порушення та фальсифікації.
Поряд із парламентськими виборами відбувся і референдум щодо поправок до конституції Вірменії. Згідно із законодавством, у плебісциті мали взяти участь, як мінімум, дві третини електорату і більше половини з них — висловитися «за», щоб новий варіант Основного закону було б прийнято. Це уявляється вельми проблематичним. Принаймні, відсутність належної підтримки висунутим поправкам, як повідомляє РІА «Новости», не виключають не тільки противники голосування — опозиційні сили, — але і пропрезидентські партії, і сам Роберт Кочарян.