Населення Донецька і гості міста отримали нещодавно ще одну можливість «гідно відпочити». Відомий далеко за межами столиці Донбасу бульвар Пушкіна завжди приваблював своєю затишною обстановкою, а головне — перехожі завжди могли сісти на зручній лавці в тіні красивих дерев, щоб трохи опам’ятатися після щоденної метушні… Тепер донеччани та гості міста дістали можливість відпочивати не лише на лавках — їх увагу привертають чудові пеньки, при приземленні на які можна випити пива і викурити цигарочку. Однак для того, щоб зручно розташуватися на вищезгаданих пеньках, на них ще треба видертися…
— Вирубуємо окремі старі дерева, — повідомив міський голова Олександр Лук’янченко. — Ніхто ж не хоче, щоб у місті падали мертві тополі чи клени! Вирубка дерев — це природний процес. Вибраковку насаджень проводять висококваліфіковані фахівці Донецького ботанічного саду, що входить до системи НАН України.
У той же час О. Лук’янченко визнав, що сталася затримка з висадкою нових дерев на бульварі Пушкіна. «На жаль, ми не змогли вчасно висадити дерева, оскільки заморозки на грунті перешкодили нашим партнерам із Запорізького розплідника пересадити саджанці. Однак уже найближчим часом дерева буде одержано й висаджено на місці старих», — запевнив міський голова.
Однак думається, що затримка з висадкою нових дерев на місці вирубаних старих не є головною проблемою «облисіння», що сталося з бульваром. Окрім естетичного шоку, який відчули безліч людей від вигляду куцого місця народного гуляння, є ще запитання чисто екологічного характеру: чи можна дозволити собі масово різати дерева при нинішньому дефіциті чистого повітря?
Якби дерева вирубувалися лише на бульварі Пушкіна, це було б ще півбіди. Але сокира «лісорубів від влади» обрушилася і на інші вулиці Донецька — насадження біля драмтеатру, на майдані Леніна, в парку Ленінського комсомолу. Окрім того, завжди тіниста й тиха вулиця Щорса також починає «лисіти», дерева поступаються місцем автопарковкам і заправкам. Схоже, що визнане ЮНЕСКО «місто мільйона троянд» стає «містом мільйона пеньків»…
За рік на багатостраждальну голову кожного донеччанина падає майже 25 тонн викидів.
Як розповів «Дневі» фахівець з дерев (дендролог) біологічного факультету ДонНУ Олексій Поляков, при вирубці дерев було допущено безліч помилок, і в цілому цю кампанію можна назвати непродуманою. «Людині необхідно споживати 400 кілограм кисню на рік, — твердить О. Поляков, — цю кількість забезпечує 0,3 гектара лісу. В Україні ж загалом ця потреба обмежується лише 0,12 га лісів». Так чи є обгрунтованою масова вирубка при такому дефіциті повітря?
Як відомо, на місці вирубаних тополь буде посаджено липи. Це викликає здивування спецiалiстiв: у Ботанічному саду розповіли, що липи, на відміну від тополь, ростуть надто повільно — 25-30 років. До того ж тополі виробляють більше кисню і більш інтенсивно поглинають вуглекислоту, ніж будь-які інші «міські» дерева, твердять фахівці біофаку Донецького держуніверситету. «На відміну від поширеного погляду, що тополиний пух викликає алергію, за науковими даними, він не лише не є алергеном, але й абсорбує в себе вуличний пил», — говорить О. Поляков. Окрім того дендролог вважає, що «липи — дерева дуже примхливi і вирощувати їх — доволі трудомісткий процес».
Своєю чергою, за твердженням голови Донецької міської організації Партії зелених України Олександра Шевченка, нинішня масова вирубка дерев не є виправданою. «Була чудова алея кандидатів на території Донецького фізико-технологічного інституту, — говорить О. Шевченко, — там було 22 тисячі дерев 350-ти видів. Потім територію зайняла якась комерційна фірма і дерева було знищено. Зараз цю територію вже близько двох років обгороджено парканом і, за нашими відомостями, вона не використовується для будь-яких цілей. Ми зверталися і до прокуратури, і до міськвиконкому, однак справа не зрушила з мертвої точки. Тоді нами було організовано акцію протесту, спрямовану проти незаконної вирубки дерев. Заступник міського голови Донецька пан Рибалко пообіцяв все-таки створити комісію, яка безпосередньо займеться питаннями правомочності вирубки зелених насаджень. Однак віз і нині там — комісію так і не було створено. Я вважаю, що всі ці дії має бути виправдано й узгоджено з населенням міста, не кажучи вже про фахівців. А то виходить абсурдна ситуація: ми зверталися до урядовців найрізноманітніших рангів, однак ніхто не зміг дати чіткої й конкретної відповіді на запитання: «Чому відбувається знищення дерев?»…
«На місці кожного зрубаного в Донецьку дерева буде посаджено нове», — пообіцяв міський голова Олександр Лук’янченко. Але обіцянки ще доведеться виконати, а деревам — вирости...