Передусім, на думку прокуратури, «за сприяння» керівництва «Павлоградвугілля» підприємство «обросло» комерційними структурами, які отримували до 40 відсотків вугільної продукції, перепродуючи її «по ланцюжку» низці фірм за межі області. Тим часом дніпропетровські споживачі вимушені були купувати вугілля в Луганській і Донецькій областях. Робилося це, як підозрюють у прокуратурі, для того, щоб виручені від продажу вугілля гроші «легше було виводити «в тінь». При цьому за отриману в Західному Донбасі продукцію комерційні структури розплачувалися грошима лише наполовину. Інше вони компенсували бартерними поставками шахтного обладнання, нерідко за завищеними цінами. Так, наприклад, посадові особи шахти «Героїв Космосу» за минулий рік придбали у комерційних структур 51 насос на загальну суму 328,3 тис. гривень. Проте під час перевірки з’ясувалося, що 15 насосів «не відповідають технічним вимогам і раніше вже знаходилися в експлуатації». Таким чином підприємству, як встановила прокуратура, було нанесено збиткiв на 96,5 тисячi гривень.
Однак найголовніше, вважає перший заступник прокурора, полягало в іншому — керівники «Павлоградвугілля» встановлювали договірні ціни на вугілля і продавали його нижче собівартості, чим, за словами Й. Орса, здійснювали «завуальоване розкрадання державних коштів». За даними перевіряючих, у 2002 році ціна однієї тонни вугільної продукції по ДХК «Павлоградвугілля» становила 99,63 грн., а собівартість при цьому була 107,84 грн. Внаслідок «використання таких цін» тільки протягом одного року холдингу, за підрахунками правоохоронців, було нанесено збиткiв на 62,2 млн. гривень.
Покупців на вугільну продукцію адміністрація «Павлоградвугілля», судячи з усього, вибирала невипадково. На думку прокуратури, при цьому вона «лобіювала інтереси п’яти комерційних підприємств, які за договорами купівлі-продажу протягом останніх трьох років отримували продукцію через ВАТ «Павлоградвугіллязбут». Двом із них, на здивування прокурорських працівників, холдинг ухитрився заборгувати 9,8 млн. грн. Як виявилося, співвласником низки підприємств був підприємець Євген Ніколаєв, убитий кілером біля свого будинку в Дніпропетровську вже після початку масової перевірки вугільного холдингу. Це вбивство, за версією обласної прокуратури, також не є випадковим і має «економічну причину».
Розповідаючи про великі розкрадання та афери в Західному Донбасі, Й. Орос повідомив, що окремі посадові особи «не соромилися красти» і по чотири тисячі гривень, скажiмо, на оплату навчання чи путівки на відпочинок. Крім того, представник прокуратури звернув увагу на ту обставину, що на шахтах холдингу утворилася 30-мільйонна заборгованість із зарплати, 29 млн. гривень недоотримали об’єкти соцкультпобуту, а обладнання шахт, за його словами, «на 70 відсотків вимагає ремонту і знаходиться в жалюгідному стані».
Цікаво, що за запевненнями прокуратури, її співробітники і до розпорядження Президента не сиділи склавши руки. Так, за даними Й. Ороса, з 2001 по 2003 рік внаслідок перевірок «Павлоградвугілля» було порушено 58 кримiнальних справ, а сума відшкодування за ними мала становити 74,7 млн. гривень. Щоправда, в основному йшлося про хронічну невиплату заробітної плати шахтарям, через що холдингову компанію постійно лихоманило від акцій протесту. Тепер працівники прокуратури мають намір додати роботи павлоградській Феміді — за результатами останньої перевірки порушено 13 кримiнальних справ, внесено 9 документів прокурорського реагування, а сума грошових відшкодувань вже становила 2,4 млн. гривень. Проте в дніпропетровській обласній прокуратурі запевняють, що ставити крапку в процесі перевірки діяльності «Павлоградвугілля» ще рано.