Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Свiй дах

Росія посилює дискримінацію українського бізнесу
16 квітня, 2003 - 00:00

Росія нагадала Україні, що торгові війни ніколи не закінчуються, а можуть лише припинятися перемир’ям на чаювання «без краваток». Москва прийняла рішення з 8 травня ввести заборонне ввізне мито на український оцинкований прокат. Мито в розмірі 24,3% діятиме протягом 2,5 років. Головним українським постачальником цієї продукції до Росії є Маріупольський металургійний завод ім. Ілліча. Втрати нашого виробника від введеного мита становитимуть близько 1 мільйона доларів на місяць.

На цьому фоні переговори Києва, що продовжуються, про єдиний економічний простір з чотирма країнами, які входять до СНД, набувають все більш дивного характеру. Абсолютно очевидно, що якби Кремль вважав своїм політичним пріоритетом створення нового міждержавного об’єднання на принципах вільної торгівлі, український оцинкований прокат не зустрів би на своєму шляху заборонне мито. Тим більше, що аналіз російського ринку показує, що наше оцинкування не завдає російським виробникам відчутної шкоди. Антидемпінгове розслідування проти маріупольців ініціювали компанія «Північсталь», а також Новолипецький і Магнітогорський меткомбінати. Їхня продукція у цій товарній групі перебуває в абсолютно іншій ціновій і якісній категорії. Покрівля дахів з українського матеріалу значно дешевша і розрахована на порівняно небагатих покупців. Не дивно, що після витіснення з російського ринку нашого оцинкування там чекають відчутного підвищення цін — насамперед на дахи. Тим більше пік попиту припадає на другу половину весни.

Несподівано різко на рішення Росії відреагувало Міністерство економіки України. У спеціальній заяві говориться, що введене мито суперечить договору про вільну торгівлю між двома країнами й основному принципу введення торгових обмежень. Особливо в заяві відзначено, що це рішення «не відповідає духу співпраці, який проголосили президенти двох країн». Міністерство економіки рідко дозволяє собі подібні ноти на адресу інших держав. Очевидно, в цьому випадку удар від північних сусідів справді розчарував багатьох євразійськи налаштованих оптимістів, що працюють над схемами економічної інтеграції з Росією. Між іншим, раніше прем’єр-міністри двох країн заявляли про домовленість інформувати один одного про наміри щодо введення того чи іншого мита на продукцію своїх країн. Антидемпінгове розслідування проти українського оцинкування розпочалося ще в серпні — без такого повідомлення.

У зв’язку з введенням заборонного мита на оцинкований прокат багато хто тут же пригадав, що перемир’я в українсько-російській торговій війні було не таким уже й безхмарним. Iз квітня Росія підвищила експортне мито на нафту, причому спроба прем’єр-міністра Віктора Януковича домовитися про відстрочку цього рішення на московських переговорах з російським колегою Касьяновим закінчилася безуспішно. «Розгойдувати» паливний ринок України напередодні посівної і під час жнив стало вже традиційною тактикою нашого північного сусіда. Як недружній акт можна розглядати і зрив минулого тижня тристоронніх переговорiв між Україною, Росією та Німеччиною про створення газового консорціуму. Загалом, дистанція між заявами президента Володимира Путіна і діями його уряду поки дуже велика. Рік Росії в Україні поки дає лише приводи для цинічних дотепів. Краще за інших зараз це розуміють маріупольські металурги.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: