Завтра Китай отримає нового прем’єр-міністра — колишнього заступника глави уряду Вень Цзябао. 60-річний політик заступить на посаді 74-річного Чжу Жунцзі. Хоча Всекитайські збори народних представників іще мають проголосувати за зміни у керівництві, однак поза сумнівами лишається перемога саме Цзябао. Його призначення ознаменує прихід до влади молодого покоління китайських політиків.
Разом із високою посадою Цзябао успадкує і важкий тягар невирішених проблем: високий рівень безробіття, проблеми в галузі сільського господарства та збільшення розриву між бідними та багатими. Жунцзі, який свого часу взяв кредит для боротьби КНР з азійською економічною кризою 1997 — 1998 років, абсолютно забув про комплексні реформи державного сектора та банківської сфери. Їх і доведеться вирішувати Цзябао. За словами аналітиків, на відміну від безкомпромісного Жунцзі, новий прем’єр більш зговірливий господар, якому стане в пригоді отриманий досвід у фінансовій та сільскогосподарській галузі. На Цзябао покладають значні сподівання у поліпшенні економічних показників. Зокрема, новий урядовий бос повинен досягнути зростання внутрішнього валового продукту до 7%. Крім того, Цзябао необхідно створити достатньо робочих місць для влаштування мільйонів робітників, звільнених з державних заводів. А також — працевлаштувати більше 100 мільйонів селян, що переповнили міста у пошуках заробітку. До того ж йому доведеться розібратися з величезними боргами банківської системи та падінням фермерських прибутків.
Цзябао починав свою кар’єру в одному з найбідніших китайських районів. У цьому році він відвідав вугільну шахту, аби продемонструвати розуміння проблем шахтарів, праця яких залишається без оплати. До речі, шахтарська робота у Китаї вважається найбільш небезпечною у порівнянні з іншими країнами світу (після КНР за кількістю загиблих шахтарів іде Україна). Цікаво, що досі не кожен китайський лідер зважувався спуститися під землю, щоб особисто поговорити з гірняками та перевірити обладнання. Цзябао не побоявся це зробити. «Ми не зможемо створити заможне суспільство, якщо не будемо важко працювати, аби досягти належного життєвого рівня для фермерів, які на сьогодні мають такі мізерні прибутки», — заявив Цзябао після відвідин провінції Шанхай. На сьогодні більшість китайців сподіваються, що знайшли рятівника саме в його обличчі.
Крім зміни прем’єра, в Піднебесній до влади прийде ще ряд керівників із молодого покоління політиків. Сьогодні місце голови КНР, яке повинен залишити Цзян Цземінь, займе його наступник Ху Цзиньтао. На місце консервативного політика Лі Пена, нинішнього глави парламенту, прийде поміркований керівник У Банго. Однак старе покоління теж не збирається полишати міцних владних позицій. Приміром, Цзян Цземінь буде затверджений на пост голови Центральної військової ради країни, чий вплив на життя в країні може виявитися навіть більшим, аніж у самого голови КНР.