«Силовикам» прописали довіру
Президент України Леонід Кучма доручив керівництву Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки і Генеральної прокуратури вжити заходів з удосконалення діяльності цих відомств і критеріїв їхньої роботи. Керівникам цих відомств доручено доопрацювати проекти концепцій правоохоронних органів, зважаючи при цьому на необхідність корінної переорієнтації їхньої роботи, основу якої повинні становити захист прав і свобод людини та громадянина, безумовне поновлення цих прав у разі порушення, відкритість і доступність усіх ланок, тісна взаємодія з населенням, збільшення особового складу міліції, яка безпосередньо з ним працює. Як зазначається у дорученні, основними критеріями оцінки роботи правоохоронних органів слід вважати рівень довіри населення до них, формування у населення почуття безпеки, «а не статистичні дані про стан злочинності і розкриття злочинів». Документ передбачає допрацьовані проекти подати до 10 лютого поточного року на розгляд комісії з питань реформування правоохоронних органів в Україні. Крім того, Л. Кучма доручив провести в окремих областях вибіркові перевірки повноти реєстрації правоохоронними органами повідомлень і заяв громадян, підприємств, установ, організацій про злочини й інші правопорушення та виробити пропозиції з удосконалення цієї роботи.
Глава держави також доручив Кабінету Міністрів і Державному комітету з питань телебачення і радіомовлення постійно, із залученням незалежних ЗМІ, проводити моніторинг громадської думки про якість роботи правоохоронних органів, ступінь довіри до них населення, а також основних чинників, що негативно впливають на їхній авторитет. Центральні і місцеві органи виконавчої влади зобов’язані доопрацювати в місячний термін проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів про створення місцевої міліції для внесення його на розгляд Верховної Ради України на друге читання.
Прокуратура порушила нові справи
Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами НАК «Нафтогаз України» під час керівництва компанією Ігорем Бакаєм, повідомила журналістів заступник Генпрокурора Тетяна Корнякова. Вона додала, що в полі зору Генпрокуратури перебуває і сьогоднішня діяльність «Нафтогазу України», і «під час перевірки» вже встановлено «відповідні порушення». Епізоди цієї справи стосуються 2000 і 2002 року, уточнила Т. Корнякова в інтерв’ю журналістам після прес-конференції, передає Інтерфакс-Україна. За її словами, компанія «Ітера інтернешнл енерджі» і НАК «Нафтогаз України» уклали контракт на поставку 8 млн. кубометрів газу на суму $400 млн. Потім «набрали чинності взаємозаліки, офшорні компанії, поступки боргу», внаслідок чого $5 млн. надійшли на рахунок литовського банку на прізвище Єрьоміна. Т. Корнякова зазначила, що рахунок могли відкрити на загублений або украдений паспорт. 29 січня Генпрокуратура порушила кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого частиною 5 статті 191 (зловживання службовим становищем посадовими особами), а також частини 2 статті 364 Кримінального кодексу України.
Заступник Генпрокурора також повідомила, що Генпрокуратура почала перевірку підприємств військово-промислового комплексу. Зокрема, Генпрокуратуру цікавить наявність в діючих або колишніх підприємствах ВПК іноземних інвестицій; наявність оренди на цих підприємствах; приватизаційні питання і випадки перепрофіліювання таких підприємств. За словами заступника Генпрокурора, в Україні зараз діють 123 підприємства ВПК, які перебувають у віданні Міністерства промислової політики. На базі 26 з них створено акціонерні товариства з колективною формою власності.
П’ять кримінальних справ протягом тижня було порушено Генпрокуратурою щодо ряду підприємств корпорації Fozzy Group. Як сказала Тетяна Корнякова, зацікавлення прокуратури цим підприємством було викликано тим фактом, що оборот компанії за півроку становив 270 млн. грн., а податків компанія сплатила всього 58 тис. грн.
Фотовиставка та збірка історичних нарисів «Дня» полонили Поділля
Відкриття фотовиставки «Дня» та презентація книги «Україна Inсognita», виданої під загальною редакцією головного редактора Лариси Івшиної, стали подією як в культурному, так і в інтелектуальному житті Поділля. Вінниця – дев’ятнадцятий обласний центр, в якому експонується фотовиставка «Новий день. Світло й тіні». «Дивно, що такі акції організовує не Спілка фотохудожників, не Спілка журналістів, а газета. І як прекрасно організовує вже не перший рік! Щорічні фотоконкурси газети «День» стали подією у фотожитті «України», – сказав Олександр Гордієвич – відомий вінницький фотомайстер, призер одного з попередніх фотоконкурсів «Дня».
Ознайомившись з книгою «Україна Inсognita», заступник декана історичного факультету Вінницького педагогічного університету Юрій Зінько зауважив, що у цієї чудової книги має бути куди більший тираж. (В чому проблема? Ми готові перевидати її. Чекаємо пропозицій. — Ред. ) Тому вона не може потрапити до кожного навчального закладу, а тим паче до широкого загалу читачів. Хоча, на думку історика, статті, зібрані в книзі, цього варті. «В збірці увагу закцентовано на маловивчених моментах нашої історії, які раніше висвітлювались поверхово, – наголосив Юрій Зінько. – Глибина ж статей в «Україна Inсognita» дозволяє використовувати її як підручник. Книгу можна нести в студентську аудиторію, бо вона виховує у молоді національну гідність».
Примірник «Україна Inсognita» як подарунок у рік 85-річчя з дня заснування отримав Вінницький краєзнавчий музей, в якому розмістилась виставка. На її відкриття, окрім представників місцевих ЗМІ (у тому числі й телебачення), прийшла інтелігенція міста та представники влади. Поєднання в одній експозиції фотографій з життя владного бомонду та простих людей відзначалось як один із позитивів, що робить підбірку вдалою. «Фотографії настільки насичені, що кожна з них як окремий номер газети, – сказав Василь Циганюк, директор обласної бібліотеки», повідомляє Мирослава СОКОЛОВА, Вінниця.