Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Буш закликав до війни за мир

30 січня, 2003 - 00:00

Джордж Буш готує Сполучені Штати до війни з Іраком — так більшість аналітиків трактують щорічне звернення президента США до Конгресу. Намагаючись уникнути повторення помилок свого батька, президента Буша-старшого, економічна політика якого була не дуже вдалою, і прислухаючись до голосів критиків, які звинувачують його самого в недостатній увазі до внутрішніх проблем країни, Джордж Буш- молодший почав свою промову з економічних питань, передає Бі-Бі-Сі. Але закінчив він її зверненням до військових, закликавши їх до рішучості, стійкості та віри в Америку.

Президент Буш заявив, що війна з тероризмом триває, і США в ній перемагають. За рік, за словами Буша, США досягли величезних успіхів: «Аль-Каїда» більше не є такою загрозою, як раніше, в усьому світі заарештовано три тисячі підозрюваних у тероризмі, американські спецслужби відвернули теракти проти посольств США у ряді країн, напади на американські бази та кораблі. Буш закликав започаткувати національну програму з протидії біотероризму — найактуальнішій загрозі національної безпеки. Однак головною загрозою Сполученим Штатам і світу, за словами Буша, є диктаторські режими, які володіють зброєю масового знищення. Як і очікувалося, Буш назвав усі три країни — Іран, Північну Корею та Ірак, згадані минулого року як «вісь зла», але не вжив цього вислову.

Президент США ясно дав зрозуміти, що готовий діяти самостійно, незважаючи на думку інших країн. «Ми закликаємо всі вільні країни приєднатися до нас, але дії нашої країни не визначаються іншими. Я захищатиму свободу та безпеку американців, які б для цього не були потрібні рішення», — сказав він.

Буш пообіцяв наступного тижня надати ООН нові докази, що стосуються іракських збройових програм, і знову пригрозив Багдаду воєнною кампанією, якщо той не роззброїться. «Ми будемо проводити консультації, але давайте розуміти все правильно: якщо Саддам Хусейн повністю не роззброїться в ім’я безпеки нашого народу і миру в усьому світі, ми очолимо коаліцію, яка роззброїть його», — заявив президент США. За словами Буша, Саддам зневажає думку ООН і замість роззброєння грає з інспекторами в кота-мишки. Президент США перерахував хімічні матеріали та технології подвійного призначення, якими, як вважає Вашингтон, володіє Ірак. Серед іншого названо газ зарин, спори сибірки, компоненти ядерної зброї, куплений в Африці збагачений уран, алюмінієві труби, які, як вважає Вашингтон, можна використати для виробництва ракет тощо. Однак деякі пункти цього списку (труби, зарин) суперечать положенням доповіді голови інспекторів ООН Ханса Блікса, поданої напередодні.

Буш сказав, якщо Штати будуть змушені перейти до активних дій, вони битимуться на всю силу. «Подібно до того, що робили США та їхні союзникі в Афганістані, ми принесемо народу Іраку продовольство, ліки та свободу», — пообіцяв він.

Перші оцінки звернення президента Буша до Конгресу та нації, що надійшли учора, були стриманими. Демократи жорстко розкритикували економічну частину звернення, однак у тому, що стосується Іраку та ядерної зброї, критики не було. «Ми підтримуємо президента, працюючого з нашими союзниками та ООН із метою ліквідації загрози, якою є Саддам Хусейн і Кім Чен Ір, — сказав представник демократів, губернатор штату Вашингтон Гаррі Локе.

Росія заявила, що виступ Буша поки що не вплинув на її позицію. За словами представника МЗС Росії Олександра Яковенко, Москва не вважає можливості політичного урегулювання конфлікту навколо Іраку вичерпаними. Вирішувати, чи виконує Саддам свої зобов’язання, може лише ООН, нагадала Росія. Крім того, в Москві не згодні з заявою Буша про те, що Америка у змозі самостійно гарантувати свою безпеку. У Росії вважають, що будь-які односторонні дії з боку США можуть зруйнувати поки ще навіть не сформовану антиіракську коаліцію.

Міністр закордонних справ Франції Домінік де Вільпен схвалив намір США надати нові докази порушень Іраком резолюцій ООН. «Франція наполягала й наполягатиме на тому, що рішення щодо Іраку повинна приймати Організація Об’єднаних Націй», — сказав він. Міністерство закордонних справ Південної Кореї зазначило, що у промові Буша не було провокаційних випадів проти КНДР, і назвало звернення стриманим і збалансованим.

Газета: 
Рубрика: