Ми звикли й давно змирилися з думкою, що є «хтось розумніший за нас». І лише найвідчайдушніші сміливці безапеляційно заявляють: «Я найрозумніший». Але мало проголосити це. Докази завжди важливіші. Саме вони є базою британського телевізійного формату «The Brainiest», який нині розійшовся по всьому світу, а наших широт досягнув на каналі «1+1» . Це гра, шоу, але для його учасників це ще й можливість заробити статус інтелектуального героя, якому за всіма правилами належить матеріальна винагорода, щоб зміцнювати й розвивати свої здiбностi. Проект «Найрозумніший» (саме так адаптовано назву міжнародного турніру), який канал «1+1» збирається випустити вже наприкінці цього року, носить у певному сенсі соціальний відтінок. Це не просто боротьба за грошовий приз, який, до речі, у цій грі не заявлено, бо переможець преміюється якимось грандом на підвищення свого інтелектуального рівня (стипендією на навчання, стажуванням за кордоном, можливістю організувати свій власний бізнес і под.). Набагато важливішим є набутий учасниками статус найрозумнішого.
Змагання за це звання починається задовго до телевізійного ефіру. Так канал «1+1», який стартував створенням програм «Найрозумніша дитина» і «Найрозумніший учитель», почав свою роботу з анкетування наших громадян. У першій грі беруть участь діти 12—13 років, головними критеріями добору яких є володіння мовою, комунікабельність, винахідливість, артистизм, чарівність. Для них було розроблено і спеціальний тестовий план.
Наступним етапом після розгляду анкет дітей і вчителів, які добираються для другої програми, стає своєрідна телефонна співбесіда. Важливо, як твердить творча група «Найрозумнішого», перевірити швидкість реагування учасників. Це стосується як дітей, так і дорослих. До речі, анкети останніх відрізняються не лише перевагами в галузі захоплень і знань загалом, але й стажем та якістю роботи. Наприклад, викладанням в спеціалізованих навчальних закладах чи класах.
У доборі учасників шоу важливу роль відіграють регіональні журналісти «1+1», які поширюють в обласних школах умови гри. Саме вони готують базу для обов’язкового приїзду знімальної групи «Найрозумнішого» на черговий тур конкурсу. Так, команда проекту «1+1» вже встигла побувати в Кримському регіоні, в Одесі та Вінниці. У графіку відряджень — і всі інші області України. У школах одночасно йдуть перегляди дітей і їхніх наставників. Спершу проводяться додаткові тестування з ряду питань і завдань, в яких головне — відповісти не лише правильно, але й швидко. Потім із відібраними гравцями записується відеоспівбесіда. Телешоу передбачає вільну і незакомплексовану поведінку учасників перед камерою. Внаслідок поїздок до регіонів програма створює банк даних учасників, з яких 12 найкращих повинні потрапити до телеефіру.
«Найрозумніший» — проект, що виходить за рамки телебачення. Напевно, правильніше було б назвати його загальнонаціональною соціальною програмою, яка розвивається завдяки телевізійним технологіям. Адже в конкурсі «1+1» дано можливість зарекомендувати себе фахівцям з усіх галузей та за всіма віковими й соціальними категоріями.