До ради засновників міжнародного консорціуму, за допомогою якого Україна та Росія мають намір спільно управляти українською газотранспортною системою (він створюється у вигляді ТОВ) увійде по три особи від обох сторін. Генерального директора призначить українська сторона, виконавчого — російська. Всі документи будуть дійсні тільки за підписом обох директорів, які стають надзвичайно помітними фігурами в українському істеблішменті.
Їхні імена ще тримають у таємниці, але вже узгоджують. Природно, реальний підбір кадрів проводиться нагорi. Тоді як завдання «Нафтогазу України» і російського «Газпрому» — підібрати кандидатури, що робить шуканих керівників дещо схожими на сіамських близнюків, нежиттєздатних нарізно. Насправді «подвійний підпис» може свідчити ще й про досить низький рівень довіри двох країн, що входять до цього великого підприємства і розуміють, якими величезними фінансовими і ресурсними потоками управлятиме цей тандем. Кожна зі сторін, що убезпечили себе цією процедурою, спробує все ж подати таку кандидатуру, чиї професійні й особисті якості дозволять їй, незважаючи на весь консенсус, встановити в консорціумі якщо не особисту диктатуру, то м’яке домінування в ході розробки й узгодження рішень.
У четвер голова НАКа Юрій Бойко заявив (чомусь на брифінгу в Адміністрації Президента), що до Києва прибуває заступник голови правління «Газпрому» Олександр Рязанов, який і запропонує кандидатури російської сторони. Український уряд також обіцяє узгодити свої кандидатури найближчим часом, повідомляє Інтерфакс-Україна. При цьому Ю. Бойко, хоч і не є членом уряду, але зважився привідкрити завісу таємничості, закономірно встановлену навколо кадрового процесу. Кажучи про кандидатуру генерального директора, він зазначив, що це буде професіонал, який «працював із «Укртрансгазом». На перший погляд, у цьому інформаційному витоку все більш ніж прозоро. «Укртрансгаз» очолює Анатолій Андрійович Рудник, який цілком підходить під рубрику «Професіонал», причому слово цілком не випадково написане з великої літери. Більше того, у Рудника є й політична підтримка в особі екс-віце-спікера і голови депутатської групи «Демократичні ініціативи» Степана Гавриша. Питання лише в тому, чи вистачить «ініціативам», що грають у більшості не першу скрипку, ресурсу, щоб забезпечити Руднику достатню підтримку колег? Проте не виключено, що з надр «Укртрансгазу» раптово випірне й анітрохи не менший професіонал, заступник Рудника Валентин Миколайович Коломеєв, у минулому перший заступник голови Держнафтогазпрому України. Пригадується, на цій посаді він непогано спiвпрацював iз «Газпромом». Але ось даних про те, чи може він розраховувати на політичну підтримку, у нас немає. З цього погляду більш перспективною кандидатурою є нинішній заступник держсекретаря Мінпаливенерго Богдан Олексійович Клюк, який ще кілька років тому очолював ВАТ «Укргазпром». Він має хороші зв’язки і кредит довіри в Москві, де він після відходу з першої газової ролі в Україні, працював у компанії «Ітера», а також, як подейкують, його запрошував «Газпром» на посаду представника при «Рургазі». Якби він свого часу реалізував цю можливість, сьогодні б не мав навіть і конкурентів на обговорювану вакансію. Зі слів Ю. Бойка, для розробки моделей майбутнього консорціуму планують залучити німецький «Рургаз».
А поки що найпотужнішою фігурою, яка гіпотетично здатна претендувати на пост «генерала» консорціуму, постає нинішній голова Мінпаливенерго Віталій Анатолійович Гайдук. Визнаний лідер і вмiлий організатор, міністр однією своєю появою на цьому посту міг би засвідчити серйозність українських намірів як у напрямі газової інтеграції в Європу, так і в секторі захисту національних інтересів країни, яка, що й казати, не без деякого ризику віддає свою трубу українсько-російському консорціуму, що створюється «на паритетних засадах». Якщо Гайдук отримає відповідну пропозицію і не чіплятиметься за завжди хитке міністерське крісло, то цей кандидат, забезпечений могутньою підтримкою як на нинішньому етапі, так, очевидно, і в майбутньому, був би для України вельми перспективним...
Тим часом інші політичні сили, яким уже зрозуміло, що статут консорціуму пишуть не для них, тобто керівні посади практично недоступні, ведуть на консорціум неприкритий наступ. Так народний депутат Олександр Гудима («Наша Україна») гостро критикує і навіть погрожує судом уряду за те, що він не надав у відповідь на його запит текст договору про створення газотранспортного консорціуму. Про це «Українським новинам» повідомила прес-служба Українського Народного Руху. А ще вона повідомляла, що, за даними О. Гудими, співбесіди й узгодження кандидатур проходять у посольстві Росії в Києві. Ось цьому можна довіряти, а що стосується вимог надати текст договору, то вони звучать дещо дивно, оскільки він уже давно є навіть у журналістів. Його оприлюднили на одній із прес-конференцій у Кабміні.