«Уряд має працювати стабільно, і часта зміна прем’єрів йому не на користь. Зараз питання в тому, щоб стабільно працював парламент», — сказав учора Микола Азаров, якого парламентська більшість назвала серед чотирьох претендентів на посаду прем’єр-міністра. При цьому можливість свого призначення на цю посаду він залишив без коментарів. Така дипломатична відповідь Миколи Яновича одразу породжує версії: або шансів стати узгодженою кандидатурою більшості у нього небагато, або він не хоче «перейти дорогу» іншому кандидату, наприклад, Віктору Януковичу. Або посада керівника такої шанованої структури, як ДПАУ, його поки що цілком влаштовує.
Учорашня прес-конференція голови Державної податкової адміністрації України Миколи Азарова (анонсована як зустріч- діалог з керівниками ЗМІ, приурочена до шостої річниці ДПАУ), проходила під гаслом, зверненим до ЗМІ — «давайте жити дружно». Як зазначив головний податківець країни, засоби масової інформації здебільшого є добросовісними платниками податків. У 2001 році було перевірено 260 ЗМІ і за результатами цих перевірок донараховано 1,1 млн. грн. У поточному році з 154 ЗМІ, які підлягали перевірці, перевірено 80 — сума додаткових нарахувань становила 887,6 млн. грн. На думку М. Азарова, «є серйозні проблеми», які податківці могли б вирішувати спільно зі ЗМІ. Серед можливих «темних і забутих тем» він назвав експорт зерна, імпорт риби і лікарських засобів, оприлюднення відомостей, «хто володіє Україною» — «чому б не друкувати такого, як «Форбс». А поруч зі списком найбагатших людей М. Азаров пропонує публікувати суми сплачених ними податків.
На запитання радіо «Свобода» про публікацію минулого тижня в польському тижневику Wprost, в якому серед 25-ти найбагатших людей Центральної та Східної Європи названо керівника донецького футбольного клубу «Шахтар» Рената Ахметова, народного депутата Віктора Пінчука та голову Адміністрації президента України Віктора Медведчука, М. Азаров відповів, що відповідним управлінням його відомства буде направлено запит «з проханням прокоментувати це повідомлення». При цьому, за його словами, ця інформація, як і дані про інших платників податків, не розголошуватиметься. «Але для себе ми такий запит подамо», — сказав він.
Відповідаючи на запитання про справу російського бізнесмена Костянтина Григоришина, М. Азаров зазначив, що не коментуватиме дії правоохоронних органів, а розгляд — справа суду. Відзначивши, що цього бізнесмена не варто «малювати в рожевому світлі», М. Азаров водночас сказав, що, «як громадянин, не хотів би опинитися з пістолетом у задній кишені брюк».
Прямо на прес-конференції головний податківець, який тримався, до речі, дуже упевнено, зробив вдалий PR-хід: підписав внутрішній документ — наказ по податковій про налагодження належного реагування на виступи у ЗМІ. «Ми розглядаємо кожний критичний виступ у ЗМІ як апеляцію, що надходить до нас», — пояснив М. Азаров. Тепер по кожній критичній публікації проводитиметься ретельна перевірка викладених фактів. Події, пов’язані з видавництвом «Такі справи» і Iнтернет-виданням «Обком», на думку М. Азарова, не кидають тінь на дії податківців — в обох випадках їх правоту має довести суд. Тому й з оцінкою цих подій як тиску на ЗМІ він не погодився.
М. Азаров категорично відкинув звинувачення у «свавіллі» з боку податківців, що прозвучали у депутатських запитах, надійшовших до ДПАУ після початку перевірок діяльності спільних підприємств. «Яке ж це «свавілля», якщо одне підприємство за 9 місяців завезло на 1,2 млрд. грн. нафтопродуктів та імпортних автомобілів без сплати податків і відповідного мита на суму майже 400 млн. грн.?!», — задав він риторичне запитання. Головний податківець не назвав прізвищ депутатів, які турбувалися про долю СП: «Зустріну їх у Верховній Раді — спитаю, навіщо вони це (запити. — Авт. ) підписують». М. Азаров повідомив, що за 9 місяців 2002 року податковими органами проаналізовано діяльність 55 спільних підприємств, що втратили відповідно до чинного законодавства право на пільги. Товарообіг цих компаній становив 35 млрд. грн., а обсяг пільг («ціна питання для бюджету», за словами М. Азарова) — близько 5 млрд. грн. І це відбувається після того, як Конституційний суд підтвердив правомірність скасування таких пільг.
Нагадаємо, ще 2000 року відбулося засідання РНБОУ щодо пільг для СП, у багатьох з яких «іноземна інвестиція» полягала в телефоні-факсі. Потім Рада безпеки та її секретар Є. Марчук зазнали кількох «компроматних» кампаній у пресі, контрольованій зацікавленими у пільгах для СП особами. Нині ситуація повторюється. «Про ситуацію доповіли Президенту, — сказав голова ДПАУ, — є доручення активізувати роботу щодо СП».
За словами М. Азарова, в Україні 170 офіційних мільйонерів — осіб, які задекларували свої прибутки в один мільйон гривень і більше. Він вважає, що багато мільйонерів є і в Верховній Раді: «Скільки — я не рахував, — сказав М. Азаров. — Надійде депутатський запит — порахуємо». А ще голова ДПАУ у своєму виступі підтвердив принципи роботи свого відомства (вони ж, мабуть, можуть бути рецептом спокійного сну платників податків): добровільність сплати податків і «хороша податкова історія» — добросовісні виплати податків протягом кількох років. Аргументом дотримання цих принципів і послаблення тиску на економіку голова ДПАУ вважає скорочення числа податкових перевірок: у 1997 р. по Україні — 230 тис., за дев’ять місяців 2002 р. — 60 тис. Крім того, зазначивши, що податківці навчилися розслідувати найскладніші кримінальні справи, М. Азаров пообіцяв новини — «кілька великих резонансних справ».