Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Експертиза довіри

16 жовтня, 2002 - 00:00

День третій. Саме стільки в Україні перебувають західні експерти, які дошукуються можливих доказів про незаконну поставку нашою державою радіолокаційних систем «Кольчуга» Іраку. На результати розслідування тринадцяти британських та американських експертів можна очікувати не раніше 19 жовтня (принаймні так розраховують в Києві). Про сам хід американсько-британського збору інформації відомо дуже мало. Одна з домовленостей між Києвом та Вашингтоном з цього приводу — утримуватися від зустрічей із пресою до завершення розслідування.

Тим часом західним експертам пообіцяли безпрецедентну відкритість. Їм надано літак, аби показати всі «Кольчуги», які має в своєму розпорядженні Україна (таких нараховується нібито сім). Уже відбулася зустріч експертів із головою Адміністрації Президента Віктором Медведчуком (він, до речі, очолює українську комісію із 14 осіб, яка також займається вирішенням «кольчужного» питання). У понеділок частина американських та британських фахівців прибула до Донецька, де вони відвідали підприємство «Топаз». Саме воно займається виробництвом «Кольчуг». Як повідомив Інтерфакс-Україна, візит іноземних експертів до Донецька триватиме чотири дні. У його ході перевірятиметься не лише фінансова документація «Топазу», але також будуть вивчені тактико- технічні характеристики комплексу «Кольчуга». Експерти розподілені на три підгрупи. Кожна з них займається вивченням певної сфери: військовою, політичною та контактами з оборонними підприємствами. Представляють експерти Державний департамент США, а також міністерства оборони Сполучених Штатів та Великої Британії. У цьому плані Міністерство закордонних справ учора наголосило, що іноземні гості не є міжнародними експертами. Як відомо, раніше Київ звертався до Організації Об’єднаних Націй з проханням провести міжнародне розслідування, однак отримати згоди поки що не вдалося. Зараз Київ очікує чергового обговорення української теми в ООН.

Чого можна очікувати від висновків експертів? Українська сторона переконана, що експертам не вдасться виявити жодних доказів продажу «Кольчуг» до Іраку, оскільки така передача не відбувалася. Із Вашингтона так само повідомляли, що не мають таких доказів і що для Держдепу США важливий уже сам факт обговорення подібної оборудки між Президентом України Леонідом Кучмою та нині покійним керівником «Укрспецекспорту» Валерієм Малєвим. На основі цієї розмови американці вирішили переглянути свою політику щодо України. Між тим Київ, провівши власне розслідування, наголосив, що встановити автентичність плівки неможливо. Українські експерти переконані, що плівку було змонтовано. Про результати експертизи стало відомо минулої п’ятниці, а ноту з її результатами в МЗС України вручили американському послу Карлосу Паскуалю. Водночас відомо, що Генеральний прокурор Святослав Піскун відбув до Сполучених Штатів тільки позавчора і саме в ході цієї поїздки він пообіцяв підняти питання про передачу Вашингтоном оригіналів записів для України. Які плівки в такому разі вивчалися українськими експертами? Із таким запитанням «День» учора звернувся до начальника прес- служби МЗС Сергія Бороденкова. Дипломат тільки підтвердив, що Україна справді не має оригіналів плівок Мельниченка. «Експерти базують свої висновки виключно на звукових файлах, які знаходяться в Інтернеті», — повідомив Бороденков. На запитання, чи можна говорити в такому разі про високу якість української експертизи, він відповів, що дати відповідь мають самі експерти. За його словами, їхня зустріч із пресою має відбутися «найближчим часом».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: