За роки незалежності в Україні, єдиній з країн СНД, крім Росії, створено повний комплект національних підручників. Зусиллями провідних українських вчених, вчителів, видавців і поліграфістів створена потужна індустрія з виробництва підручників, які за якістю не поступаються іноземним зразкам. На сьогодні на конкурсній основі їх створено більше 700 видів. Iз деяких шкільних предметiв існує навіть кілька підручників, а середня вартість одного примірника за останні три роки постійно знижувалася і зараз становить 5,03 грн. (середня ціна підручника в 1998 році — 6,55 грн.).
Запроваджуючи урядову програму підтримки вітчизняного виробника, Міносвіти протягом трьох років розміщувало держзамовлення на видання підручників виключно на вітчизняних поліграфічних підприємствах, а з кінця 2001 року — виключно на папері вітчизняного виробництва. А ось зошити з вітчизняного паперу становлять тільки близько 20% українського ринку. Щорічно українські школярі використовують зошитів на 12 аркушів близько 450 млн. Більшість імпортних зошитів та зошитів, вироблених в Україні з імпортного офсетного паперу, мають білину вище за 88%, а вітчизняний «макулатурний папір» має білину нижче за 70%. Медики стверджують, що висока і низька білина паперу негативно впливає на зір дітей. Для поліпшення якості зошитів в державній акціонерній холдинговій компанії «Укрпапірпром» вважають за потрібне в першому півріччі 2003 року розробити державний стандарт зошита.
Учора прем’єр-міністр України Анатолій Кінах відвідав головне підприємство «Поліграфкнига», де ознайомився з процесом видання українських підручників. Під час зустрічі з поліграфістами й видавцями прем’єр- міністр, зокрема, сказав, що уряд постарається, щоб День знань став «великим святом» у країні. Адже освіта — це «інвестиції в майбутнє». За словами прем’єра, нині практично немає заборгованості щодо відпускних працівникам сфери освіти, а також iз поточної зарплати, а напередодні нового навчального року уряд вжив усіх необхідних заходів, щоб у повному обсязі забезпечити соціальні виплати вчителям шкіл і викладачам інших навчальних закладів.