Досвід боротьби громадськості проти чиновників (які погодились на незаконне будівництво у районі Софії) з позитивним для протестуючих результатом, очевидно, дав плоди — позавчора «збунтувалися» жителі будинків по вулиці Машинобудівна Солом’янського району. Причина їхнього незадоволення — розгляд радами міського і районного рівнів можливості будівництва на місцевому пустирі трьох 14-ти і 16-поверхових будинків з підземними гаражами на 70—80 автомісць. Справа в тому, що ще у далекому 68-му рішенням виконкому Київської міської ради депутатів трудящих гектар горезвісного пустиря було відведено заводу «Київприлад» під «переобладнання» вищезгаданого на стадіон, який повинен був стати своєрідною компенсацією жителям за те, що будинки, в яких вони проживають, не відповідають містобудівним ГОСТам — «завдяки» щільності їх будівництва тут відсутні необхідна за нормами кількість зелених насаджень і двори. До 75-го площу території було збільшено практично до 4-х га, і стадіон дійсно функціонував — до моменту, поки у заводу в нових ринкових умовах не виникли «класичні» для подібних підприємств проблеми.
За словами головного активіста «Оргкомітету громадського об’єднання захисту громадянських прав» (тобто жителів навколишніх будинків) Людмили Токаревої, ця територія, по-перше, за правилами не підлягає переорієнтації, а, по-друге, спорудження будинків спричинить масу проблем. Так, навіть узята у колектор річка Либідь залишається живою, а залягання грунтових вод неглибоке, говорить вона — місцеві жителі відчувають це кожної весни, коли підвали будинків заливає. Забудовники, які заздалегідь інспектували ділянку, відзначили, що сучасні технології дозволяють відвести воду від майбутніх будинків — на запитання ж, чи не зашкодить відведена вода іншим будівлям, вищезгадані відповiли: «Це не наші проблеми». Є й інший нюанс: уже сьогодні місцева школа через щільність заселення кварталу відчуває перманентне перевантаження, не вистачає і дошкільних установ (багато з них було продано і перепрофільовано), а 200 тисяч жителів району користуються однією-єдиною поліклінікою, стверджує Л. Токарева. Місцевих активістів дивує, чому, незважаючи на факти, що свідчать про неможливість будівництва, головні санітарні та екологічні служби міста причин для перешкод не знаходять. І чому минулого року 23 квітня Управління містобудування і архітектури Міськадміністрації вищезгадане будівництво вважало неможливим (оскільки, як говорилося, земельна ділянка призначена за генпланом для спортивного комплексу), а рівно через місяць проти спорудження будинків вже не заперечувало). «Вважало за доцільне будувати і керівництво «Київприладу», очевидно, вирішивши, що частину квартир буде передано до фонду заводу. Однак у рішенні Київради йтиметься про те, щоб передати 5% фонду Головуправління житлового забезпечення Міськадміністрації, так що ще не факт, що завод щось отримає», — говорить головний активіст. Чиновники, з якими, за словами Л. Токаревої, доводилося спілкуватися з приводу будівництва, замість відповіді на запитання, чому ігнорується думка місцевих жителів, красномовно вказували пальцем «вгору». Дізнатися думку останніх «Дню», на жаль, не вдалося, оскільки телефони управління «Київгенплан» учора мовчали.
Громадський комітет збирається найближчим часом зібрати прес-конференцію і запросити на неї всіх столичних містобудівників. А також домогтися вирішення питання на свою користь. Тим більше, що опротестовувати рішення «згори» їм уже доводилося: минулого разу — про розміщення заправної станції.