Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Обличчя» курортної злочинності

21 серпня, 2002 - 00:00

До «курортної» злочинності належать такі риси криміногенної ситуації, як зростання активності «кишенькових злодіїв» на ринках і в транспорті, прямі грабежі і крадіжки, збільшення обігу наркотиків, сплеск збуту фальшивих грошей і підроблених товарів і напоїв, «чорна» археологія, активізація проституції, у тому числі дитячої, багатьох видів шахрайства — карточного, торгового, «віщунського», «ворожбитського» тощо. Особливий вид — дорожньо-транспортні пригоди на курортних дорогах, але оскільки це «не зовсім злочини», які відбуваються не завжди з вини і задуму їхніх учасників, ми будемо про це говорити менше.

Класичному прикладу суто курортного бандитизму було покладено край кримською міліцією кілька років тому — на Керченському півострові було викрито і знищено «банду Бабака», яка базувалася у катакомбах і спеціалізувалася, крім іншого, на грабежах курортників, які зупинялися з наметами на Азовському узбережжі. Відбирали все, що потрапляло до рук — автомобілі, електроніку, побутову техніку, обладнання для полювання і рибальства, гроші; жертв просто вбивали. Але зараз вже час інший — подібних ОЗУ вже немає, але курортна злочинність живуча, як і сам курорт. Експерти стверджують, що оскiльки не можна викоренити саму злочинність, то навряд чи вдасться її усунути і в курортних місцевостях, адже навіть за статистикою, де більше населення — там дещо вища і злочинність. Кримська статистика це підтверджує. Якщо у зимові періоди останнім часом у день, як правило, в Криму скоюють у середньому 90—110 злочинів різного роду, то літня (серпень) статистика фіксує в день від 150 до 240, а іноді й більше злочинів. Не можна сказати, що все це зростання пов’язане з курортними чинниками, просто влітку вище вся, у тому числі й злочинна, активність населення. Але курортна сфера все ж дає значний приріст криміналу. Більшість випадків описуються такими повідомленнями: «У киянки Н. на Керченському ринку, розрізавши пакет, витягли гаманець з 500 гривнями. Нещодавно росіянка з Твері на пляжі в Євпаторії втратила дві тисячі рублів… Крадуть і білоруські гроші, і «бакси» у гостей з далекого зарубіжжя, і у своїх же співвітчизників…». Це тривіальні випадки, зупинимося на системних фактах.

Ось декілька зведень, поширених кримським агентством новин за матеріалами ЦГЗ ГУ МВС України у Криму:

«У вівторок у Криму зареєстровано 226 злочинів, розкрито — 201. У числі розкритих злочинів — 1 вбивство, один випадок тяжких тілесних ушкоджень, 7 грабежів, 6 хуліганств, 54 крадіжки, 51 злочин, пов’язаний з незаконним обігом наркотиків, один факт викрадення автомототранспорту, 14 фактів вилучення зброї і боєприпасів…»

«У понеділок в Криму зареєстровано 215 злочинів, розкрито — 211: 7 грабежів, 6 хуліганств, 67 крадіжок, 35 злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків, 13 фактів вилучення зброї і боєприпасів. У неділю у Криму зареєстровано 136 злочинів, розкрито — 129…».

«У Севастополі ліквідували злочинне угруповання, яке займалося протягом двох останніх років виробництвом фальсифікованих марочних і шампанських вин…

У штаті підпільного цеху, що розміщувався у приватному будинку на Корабельній стороні, були не тільки робітники, які додавали барвники в ординарні вина та наклеювали етикетки марочної продукції, тут була навіть своя служба маркетингу і реалізації фальсифікату. У момент затримання в представників підпільного цеху було вилучено 1200 пляшок «ерзац-вина», яке вони збиралися реалізувати на одному з ринків міста. Ще 3000 пляшок з такою ж продукцією виявлено безпосередньо на території цеху. За фактом злочинної діяльності порушено кримінальну справу, розпочато слідство…»

«У четвер зареєстровано 242 злочини, розкрито — 232: 2 згвалтування, 5 грабежів, 8 випадків хуліганства, 58 крадіжок, 55 злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків, 20 фактів вилучення зброї і боєприпасів. У середу в Криму зареєстровано 248 злочинів, розкрито 231…»

«У неділю зареєстровано 136 злочинів, розкрито — 129… У суботу в Криму зареєстровано 209 злочинів, розкрито 118… У п’ятницю міліція вилучила у 15 громадян зброю і боєприпаси. Серед вилученого — ручка-пістолет і гвинтівка Мосіна часів Другої світової війни…»

І так далі…

Продовжує підтверджуватися інформація про те, що фестиваль рейв-музики «КаZантіп» залучає з усього СНД молодих людей зі схильністю до наркотиків. Цього року проти нього виступив начальник кримської міліції генерал Микола Паламарчук. Він говорив, що характерною ознакою цього фестивалю є аж ніяк не мистецтво, а «пияцтво, хуліганство, наркотики, нехтування нормами суспільної моралі…» І у попередні роки міліція фіксувала факти поширення всіх видів наркотиків, два роки тому одна учасниця фестивалю навіть померла від передозування зілля. Лікарі Судацької лікарні не змогли врятувати одеситку. Аналогічна ситуація і цього року. Ось рядки з добового зведення: «У с. Попівка Сацького району співробітники пожежної охорони (!) внаслідок трьох рейдів вилучили в учасників фестивалю 8 пакетів з марихуаною, пакетик з важким наркотиком і 8 г наркотичної речовини сірого кольору…» «У с. Попівка Сацького району співробітники кримської міліції затримали 24-річного жителя Запоріжжя, у якого було виявлено 2 грами кокаїну. Проводиться перевірка…» Разом з тим, кримська міліція може забезпечувати порядок під час фестивалю, заявив Микола Паламарчук. На «КаZантіпі» постійно знаходиться слідчо-оперативна група і начальник міліції громадської безпеки Криму Валерій Середенко…

Але все ж найбільш поширеними видами курортного злочину залишаються крадіжка, обман, шахрайство, а то й грабіж з метою заволодіти грошима чи майном курортника. З міліцейського зведення: «У неділю ввечері з набережної с. Морське під Алуштою було здійснено викрадення автомобіля «АУДІ» А6, 1997 року випуску, кольору морської хвилі. Автомобіль належить громадянці Польщі…»

— Це вже не перший випадок, коли викрадають «АУДІ» цієї моделі. Очевидно, їх вистежують і спеціально підшукують для викрадення на замовлення, — коментують факт в ЦГЗ ГУ МВС України у Криму. — А за даними прес-служби ДАІ, цього року особливо популярні у викрадачів «АУДІ» А6 і «Фольскваген» В5…»

З’явилася і порівняно нова форма вбивств на замовлення — «усунення» на курорті. Фахівці вважають його «новим досягненням кримінальної думки», адже вбивство на курорті приїжджих людей, яких тут мало хто знає, розкрити значно важче. Подібні вбивства скоювали в Євпаторії, на Південному березі Криму. Ось і нещодавно було вбито сина високопоставленого чиновника з Узбекистану. Батько і мати загиблого живуть і працюють у Ташкенті, сам він у підозрілих справах начебто не помічений, і оперативникам доведеться довго працювати, щоб з’ясувати хоч би мотив убивства…

Останнім часом міліція закiнчила і передала до суду кілька справ з обвинувачення у проституції. Одна зі справ проходить за частиною 3 статті 303 нового КК України — залучення неповнолітніх до проституції. У Кримській столиці співробітники ВКМДН встановили стійку групу неповнолітніх повій, якими керували дві дорослі повії. Суд засудив їх до різних строків позбавлення волі. Але діячі секс-індустрії на курорті «не зупиняються на досягнутому», а залучають до свого бізнесу все нових людей і найдосконаліші досягнення техніки. Ось підтвердження: «Нещодавно в околицях Сімферополя міліція виявила стриптиз- клуб, який надавав послуги інтернету. Про це заявив на прес-конференції у Сімферополі начальник ГУ МВС України у Криму Микола Паламарчук. За допомогою інтернету клієнти з будь-яких держав могли користуватися послугами стриптизерш, повідомив він. Клуб розташовувався у спеціально обладнаному будинку, де працювали 14 жінок і перекладач…»

Знижувати курортну злочинність допомагають комплексне оперативно-профілактичне відпрацювання населених пунктів співробітниками міліції. Чергове відпрацювання проводилося у серпні. Щодня у цих заходах брали участь понад три тисячi співробітників міліції Криму і залучених сил з інших регіонів. З початку відпрацювання було розкрито 647 злочинів з 684 зареєстрованих, або 95%. Серед них багато суто «курортних» — 6 тілесних ушкоджень, 2 розбої, 19 грабежів, 214 крадіжок. Розкрито 81 раніше скоєний злочин, у тому числі вбивство, що мало місце у селі Челядинове Ленінського району ще у 1996 році. Тільки у період з 5 по 9 серпня слідством порушено 243 кримінальнi справи, з яких 132 закінчено, 130 передано до суду. Арештовано 35 осіб, обгрунтовано підозрюваних у скоєнні злочинів. Встановлено місцезнаходження і затримано 51 особу, що знаходилася у розшуку. Під час відпрацювання виявлено 42 кваліфікованi злочини, скоєнi у сфері економіки, у тому числі 18 тяжких і особливо тяжких, 23 — у сфері службової діяльності, 2 факти хабарництва , 8 — незаконного використання бюджетних коштів. Порушено 24 кримінальних справи. Відшкодовано збитків за кримінальними справами на суму більше 200 тисяч гривень…»

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: