Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Маленька жiнка, яка захищає велике Мiсто

P.S.
27 липня, 2002 - 00:00

Позавчора у будинку міськадміністрації відбулася акція, що сколихнула Київ, iз захисту унікального пам’ятника — «Софії Київської» — від експансії комерціалізації. Незважаючи на застуду, невтомна Лариса Скорик (заступник голови Товариства охорони пам’яток історії і культури, вона ж — лідер акції протесту) вже наступного дня погодилася приїхати у редакцію. Щоб розповісти про загрозу безцінній архітектурній спадщині і вигляду Києва взагалі, який, як помітила Лариса Павлівна, втрачає свій шарм. І про те, які заходи потрібно робити в ім’я порятунку Міста. Характерна риса гостi «Дня» — давати тому, що відбувається, жорстку і дуже саркастичну оцінку. Однак Л. Скорик аж ніяк не діє за принципом «критика заради критики» — на її погляд, незадоволення громадськості роботою тих, хто приймає рішення, повинне приводити до пошуку конструктивних форм взаємодії. До процесу порятунку Києва мають бути залучені всі верстви його населення: прогресивні чиновники, професіонали, громадськість, вважає Л. Скорик. Тобто кращі представники суспільства, яким небайдужа доля історичної спадщини. А кращих, за її визначенням, відрізняє відвага у відстоюванні своїх принципів.

Поділилась Л. Скорик й ексклюзивом — у зв’язку з варварським «перекроєнням» архітектурного надбання столиці у неї і письменника Леся Подерв’янського виникла ідея створити «Клуб естетичної непокори». Основний критерій відбору кандидатів майбутнього об’єднання — вищезазначена принциповість.

Докладне інтерв’ю з гостею «Дня» — у найближчих випусках газети.

P.S.

Коли верстався номер, надiйшло повідомлення агентства Інтерфакс-Україна про те, що Президент України Леонід Кучма доручив уряду припинити будівельні роботи біля історико-культурного пам’ятника «Софія Київська» та вивчити наслідки, до яких це будівництво може призвести. «На превеликий жаль, я сам тільки дізнався з телебачення про ту акцію, яку організувала Лариса Скорик стосовно цього будівництва. Я відразу доручив припинити будівництво і розібратися вченим, громадськості — всім, хто має відношення, і уряду особливо», — сказав Президент, коментуючи на прохання журналістів сюжет на одному з українських телеканалів про те, що будівництво, яке проводиться біля «Софії Київської», загрожує існуванню цiєї пам’ятки історії й архітектури. «Я глибоко переконаний, що кожне таке будівництво, яке ведеться поблизу історичних пам’яток, повинно узгоджуватися з урядом», — зазначив глава держави. «У нас вистачає урядових структур, які за це відповідають, і на цю тему у мене відбулася не зовсім приємна розмова», —сказав Л. Кучма. Президент вважає, що та небезпека, яка виникла для історико-культурного заповідника, буде «повчальним уроком для всіх, хто має до цього відношення, хто з цим пов’язаний». «А тим паче — Софія. Ми всі повинні ставитися до неї «на Ви», а не просто — захотів щось і зробив», — підкреслив Л. Кучма. «Давайте будемо вважати інцидент вичерпаним тоді, коли проведуть експертизу та зроблять відповідні висновки», — сказав він.

Наталя МЕЛЬНИК, фото Леонiда БАККА, «День»
Газета: 
Рубрика: