Конгрес США передав на затвердження президентові Джорджу Бушу закон, який передбачає більш жорстку відповідальність за порушення в корпоративному секторі і підвищує прозорість діяльності компаній на ринку. Новий антикорупційний закон покликаний захищати інвесторів, викорінювати шахрайство і забезпечувати жорсткий нагляд за фінансовою діяльністю корпорацій. Справа в тому, що всі корпоративні скандали США останнього часу грунтувалися на тому, що великі компанії подавали своїм інвесторам брехливі дані про свій фінансовий стан справ. Як наслідок, виявлялися обдуреними інвестори, кредитори, рядові працівники компаній. Закон передбачає кримінальну відповідальність за корпоративне шахрайство і підтасовку відомостей. Крім того, закон забороняє службам, які перевіряють діяльність компаній, отримувати персональну винагороду від корпорацій.
Як відомо, у всьому світі «година пік» скандалів настає, як і в будь-якій країні, під час виборчих перегонів. За три місяці до виборів у Конгрес для президента Джорджа Буша, чиє ім’я також сплило у зв’язку зі скандальним бізнес-минулим, настають дійсно нелегкі часи. Пікантність ситуації полягає в тому, що одночасно з ухваленням нового антикорупційного закону американській публіці були представлені документи сенатської комісії з етики, які мали б засвідчити, що республіканська адміністрація сама є скомпрометованою, оскільки нинішні президент і віце-президент США Джордж Буш і Дік Чейні так чи інакше були причетними до сумнівних оборудок. У документах йдеться про те, що Джордж Буш відігравав помітну роль у прийнятті рішень енергетичної корпорації «Харкен». Він консультувався з керівником компанії незадовго до того, як було підписано один спірний контракт. Із допомогою Буша, який в кінці 80-х обіймав посаду директора «Харкен», було продано один із філіалів компанії. Продаж, повідомив «Рейтер», здійснювався із тими ж порушеннями, яких допустилася інша недавно збанкрутіла енергетична корпорація «Енрон». Буш, звісно, усі звинувачення відкидає. Його аргументи зводяться до того, що «бізнесовий світ, коли справа доходить до бухгалтерії, не можна чітко розділити на чорне і біле». Одночасно комісія Сенату США з етики розслідує й діяльність віце- президента Чейні в той період, коли він працював у компанії «Халлібертон К о ». Дік Чейні поки що відмовляється від коментарів з цього приводу. Таким чином, у Сполучених Штатах розкручується відразу ціла низка нових скандалів.
Американські громадяни відреагували на дані президентом Бушем пояснення дуже просто — його популярність, за даними останніх досліджень громадської думки, продовжує нестримно падати, що є вельми неприємним сюрпризом для Республіканської партії, яку й представляє Буш. У листопаді в Сполучених Штатах відбудуться вибори до Конгресу, і саме напередодні виборів, очевидно, сягнуть пікової позначки скандальні публікації і коментарі у випусках новин щодо нечесної діяльності (в минулому, звичайно) вищих представників американської адміністрації. Демократична партія, сьогодні опозиційна до влади, природно робить все можливе, аби «Буш-гейти» не зникали з поля зору американського електорату.
Співпраця з Конгресом, у свою чергу, може досить суттєво допомогти Білому дому і Республіканській партії витримати удар і, можливо, перейти у контрнаступ. Досі президентові Бушу вже вдавалося за допомогою законотворців звести нанівець скандали, що розпочиналися навколо його персони. Зокрема, не так давно, коли всі мас-медіа світу обсмоктували інформацію про те, що президент знав про підготовку терактів 11 вересня, президент Буш виступив iз ініціативою реформування органів безпеки. Епіцентр критики відтоді непомітно перейшов безпосередньо на ЦРУ, ФБР, Національне агентство безпеки. Чи може статися так і зараз, коли опозиція взялася докоряти Бушеві за обвал на фінансовому ринку, погіршення інвестиційного клімату?
Новий закон дійсно може допомогти Бушу реабілітуватись в очах виборців. За цим непогані шанси на отримання більшості місць у Конгресі отримають і республіканці. Тим більше, що головні їхні суперники теж не рідко «проколюються» і їхні прізвища так само розміщують у заголовках поряд із неприємним для політика словом «скандал». Зокрема, комітет сенату США із етики розпочав розслідування щодо сенатора Роберта Торрічеллі, звинуваченого в отриманні хабарів від відомого американського бізнесмена азійського походження Девіда Чана. Чан, який зараз утримується під вартою, стверджує, що подарував сенаторовi дорогий телевізор, а також неодноразово за різноманітні послуги стимулював Торрічеллі «скромними» внесками.
Поки що від останніх скандалів в Штатах страждає не просто чиєсь політичне обличчя, а й американська економіка в цілому. Банкрутство великих корпорацій стало причиною недовіри інвесторів до американського ринку. Як наслідок — мільярдні збитки в компаніях, зниження курсів біржових індексів та долара на світових фондових і фінансових біржах.