Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Багатих — мало

18 липня, 2002 - 00:00


За даними ДПАУ, прибуток понад мільйон гривень у 2001 році отримали 1794 особи, від 200 до 500 тисяч — 10767 осіб, від 500 тисяч до 1 мільйона — 1879 осіб. Кількість заможних «фізичних осіб» для такої країни, як Україна, сміхотворна. Звичайно, держава не знає про всі прибутки всіх своїх громадян. (Щоправда, Микола Азаров сказав, що знайшли трьох мільйонерів, які не заплатили податки). На жаль, податківці, як і раніше, бачать своє завдання у перерозподілі прибутків у країні, «захисті бідних» тощо. Поки ця установка не зміниться, ми й говоритимемо про відсутність середнього класу, громадянського суспільства та наявність «золотої акції» у КПУ

Згідно з податковими деклараціями, поданими громадянами за 2001 рік, в Україні нараховується вже 160 мільйонерів (за підсумками 2000-го їх було тільки 62). 10 із них отримали прибуток понад 10 мільйонів гривень, а один — навіть 40 мільйонів. При цьому у нас значно зросла заробітна плата громадян — на 32,7%, а також було виплачено 2,6 млрд. грн. заборгованості із зарплати». З таких цифр головний податківець країни Микола Азаров розпочав учора свою прес- конференцію, присвячену проблемам декларування доходів громадян. Зі слів глави Державної податкової адміністрації, практично всі, хто повинен був, згідно із законом, подати за минулий рік податкову декларацію, її подав. З прибуткових податків до бюджету надійшло 8,8 млрд. грн., або 24,2 % від усіх податкових надходжень до зведеного Держбюджету.

Щоправда, зі слів Миколи Азарова, деякі цифри, отримані на підставі вивчення податкових декларацій, наводять його і на сумні роздуми. Так, 70% українських громадян задекларували прибуток до 400 грн., і тільки 3% — понад 1000 грн. «Наявність величезного розриву між багатими і бідними заперечувати не можна. На жаль, податкова служба у нас поки що не виконує соціальної функції — сприяти скороченню розриву між найбільш заможними та найбіднішими верствами населення», — сказав пан Азаров. Цікаво, що найбільш злісними неплатниками податків за минулий рік виявилися не бідні, і навіть не таємничі мафіозі, а «люди відомі, які займають дуже високе становище в суспільстві». Не менш цікавим є й те, що, за ствердженням Миколи Яновича, спочатку планувалося назвати імена цих людей на прес-конференції. При цьому були навіть виготовлені відповідні прес-релізи. «Однак буквально за п’ять хвилин до зустрічі з вами я дав команду імена викреслити і прес- релізи переробити. Ми ухвалили рішення дати неплатникам шанс до 1 вересня розрахуватися з державою», — пояснив такий лібералізм журналістам головний податківець. Що саме змусило керівника так поважного не словом, а ділом відомства у останній момент передумати, залишається тільки гадати. Можливо, у податківців є ілюзії стосовно громадянської совісті боржників.

Усі, звичайно ж, чекали як голова ДПАУ відреагує на критику глави держави щодо намірів навантажити малий бізнес. Микола Азаров заявив про свою цілковиту підтримку нещодавньої ініціативи глави держави, висловлену на Всеукраїнській нараді представників малого і середнього бізнесу, стосовно послаблення податкового тиску. «Що стосується малого бізнесу, я взагалі років на 5 звільнив би його від податків, щоб дати можливість накопичити ресурси. Держава втратила б мільйонів 600 гривень, але це не така велика сума — ми цілком змогли б її зібрати за рахунок більш справедливого розподілу навантаження між великими платниками податків. Нас, податківців, такий крок позбавив би великої кількості зайвої роботи», — сказав він. Водночас Микола Азаров показав свої знання «схем» підприємництва: «Уявіть собі — великий універмаг раптом може перетворитися на десятки, а то й сотні окремих дрібних підприємців. Держава повністю втратить від нього прибутки. Тому треба діяти зважено. Ми справді повинні дати дорогу малому бізнесу. Але не для того, щоб хто-небудь, прикриваючись ним, ховався від податків». Микола Азаров пообіцяв регулярно надсилати до парламенту всі напрацювання Податкової адміністрації стосовно того, як зробити податкове законодавство більш відповідним економічним реаліям суспільства. «Однак визначати податкову політику — прерогатива не нашого відомства», — сказав на закінчення голова ДПАУ.

Таким чином, не тільки Президент, але навіть Податкова адміністрація в особі свого голови заявила про розуміння проблем підприємців, зокрема того, що малому бізнесу треба дати більше свободи. Підприємцям зовсім пощастить, якщо уряд доопрацює свій проект Податкового кодексу, особливо намір «навантажити» оплатою ПДВ малий бізнес і фактично ліквідувати єдиний податок.

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: