Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У пошуках «ключа»

12 липня, 2002 - 00:00

На Дніпропетровщині, де в найближчу неділю в окрузі номер 35 повинні відбутися довибори до Верховної Ради, політичні пристрасті досягли апогею. Лідер «Нашої України» Віктор Ющенко, який прибув для підтримки кандидата в народні депутати Олександра Жира, заявив на прес-конференції в обласному центрі, що його політичному однодумцю загрожує ледве не смертельна небезпека. «Я отримав інформацію, — сказав В. Ющенко, — із джерел, які представляють вищий рівень місцевої влади (?!), що у п’ятницю-суботу можуть мати місце заходи фізичного тиску або фізичного знищення нашого кандидата». Цю інформацію, за його словами, він передав керівникам місцевої служби СБУ і ніби «відчув повне і адекватне розуміння ситуації». Правда, повідомити що-небудь конкретне ЗМІ В. Ющенко відмовився, зазначив лише, що не може розкрити джерело інформації «із зрозумілих міркувань».

Після поїздки до округу номер 35 і зустрічей з місцевими виборцями Віктор Андрійович виглядав не то розчарованим, не то пригніченим. За його словами, представники влади дають «чіткі вказівки», на кого орієнтуватися на виборах. Саму Дніпропетровщину лідер «Нашої України» влучно назвав «спеціальною зоною, де не прописувалася демократія». Проте таке категоричне визначення виглядало досить двозначним, якщо врахувати, що саме в 35-му окрузі, на місцевих виборах у березні, політичні соратники В. Ющенка добилися найбільшого успіху і влада в одному із центрів гірничо-рудної промисловості — місті Марганці, по суті, перейшла до рук прихильників блоку «Наша Україна».

Суперечливість оцінок В. Ющенка , очевидно, має своє пояснення, якщо врахувати, якого значення він і його прихильники надають результатам майбутніх довиборів до Верховної Ради в 3-х округах Дніпропетровської, Черкаської та Вінницької областей. Коментуючи це питання, лідер фракції «НУ» заявив, що при існуючому розкладі сил у парламенті кожен голос може стати визначальним не лише при розв’язанні того чи іншого питання, а часом і здатен вплинути на обстановку у Верховній Раді. «Більшість сил, які сьогодні представлені в українському парламенті, — пояснив він, — з кожним днем все більше розуміють, що тільки формалізація політичної більшості дає ключ для того, щоб повернути політичне життя у Верховній Раді і зробити з нього ефективний політичний інструмент». У зв’язку з цим сам В. Ющенко, при певному повороті подій, не виключає формування в парламенті опозиційної більшості. Чи варто дивуватися, що боротьба за згаданий «ключ» на довиборах у парламент, в тому числі і з боку опозиції, часом набирає безкомпромісних форм?

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: