Учора мала відбутися зустріч українського та польського президентів. Статися цьому не судилося, що й спровокувало численні припущення, буцім на українсько-польському стратегічному партнерстві можна поставити хрест. Причина неприїзду в Україну Олександра Квасневського для когось, справді, може видатися банальною — рішення міськради Львова. Сам польський лідер тримається іншої думки. «Відмова від порозуміння, досягнутого в ході переговорів у грудні минулого року між властями Польщі та України, не служить духові примирення та партнерства між нашими країнами і народами», — так заявив минулого тижня президент Квасневський.
Зірвало президентський саміт рішення львівської міської ради щодо відкриття меморіалу польським воякам на Личаківському кладовищі у Львові, яке депутати ухвалили минулого четверга. На думку польської сторони, воно йшло в розріз із попередніми домовленостями української та польської влади. Зокрема з протоколом, підписаним представниками країн наприкінці минулого року. Польську думку, схоже, поділяють і в Україні. Оскільки низка обумовлених деталей у грудневому протоколі, підписаному центральними властями, не була врахована львівськими депутатами. Зокрема згідно з домовленістю на плиті біля братської могили мав бути вигравіюваний напис: «Невідомим польським воякам, які героїчно загинули за Польщу в 1918 — 19290 роках». Львів’яни виступили проти слова «героїчний», завбачивши в ньому реваншистські прагнення Варшави, якій до Другої світової війни була підпорядкована Галичина. Також, згідно з протоколом, на меморіалі мали стояти фігури левів із щитами. У рішенні міськради про це немає жодного слова.
Польщу львівський варіант вирішення цвинтарного питання не влаштував. Не влаштував би він, очевидно, й будь-яку іншу країну. Оскільки місцева влада в Україні фактично знехтувала міждержавним документом (справедливості заради слід зазначити, що й Київ був не надто розсудливим, підписуючи протокол із поляками без урахування позиції Львова). Як результат, Україна вкотре продемонструвала власну непослідовність, що й стало в черговий раз приводом для критики. Офіційна влада Польщі при цьому намагається лишатися більш-менш виваженою. Учора з українськими журналістами зустрівся Надзвичайний та Повноважний Посол Польщі в Україні Марек Зюлковські, який запевнив, що інцидент із кладовищем «не вплине на ставлення Квасневського до України, на його принципову думку, що Україна була й буде нашим стратегічним партнером». Водночас посол зазначив, що «питання кладовища залежить від української сторони». Відповідаючи на запитання «Дня», чи готова таким чином Варшава до нових переговорів із цього питання, пан Зюлковські по-дипломатичному зазначив, що поки що Київ із такою пропозицією не виступав. Посол також неодноразово наголошував, що питання цвинтаря в жодному випадку не позначаться на двосторонніх відносинах. Як доказ він назвав низку запланованих зустрічей українських та польських політиків. Зокрема на наступному тижні до Києва має прибути міністр економіки Польщі, згодом у польському місті Жешов відбудеться зустріч прем’єр-міністрів двох країн. Найважливіше ж, що на червень запланована зустріч президентів Леоніда Кучми та Олександра Квасневського. За словами посла, вона має відбутися 21 червня у Жешові в рамках V економічного форуму. Можливо, 21 червня для лідерів України та Польщі буде більш вдалим, ніж 21 травня...