Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кладовище Орлят: «епізод» з невідомими наслідками

21 травня, 2002 - 00:00

МЗС України виступив із заявою, в якій зазначалося, що під час підготовки до відкриття меморіалу польським військовим у Львові «певні сили Львівської міської ради й окремі громадські діячі» області зайняли позицію, яка «не враховує загальнодержавні інтереси», а «політичні сили міськради, що становлять її більшість, повинні взяти на себе відповідальність за ситуацію, що склалася».

Зі своєю заявою виступила й Львівська обласна держадміністрація. «Залишивши без змін своє рішення щодо польських військових поховань на Личаківському цвинтарі у Львові, Львівська міськрада фактично зірвала візит у Львів президентів України й Польщі та завдала значної шкоди українсько-польським міждержавним відносинам», — говориться в заяві, підписаній главою Львівської обладміністрації Мироном Янківим. Керівництво області, сказано в документі, підтримує занепокоєння щодо цієї ситуації Президента України, зазначаючи, що «кулуарні інтереси окремих політичних сил одного міста не повинні завдавати шкоди загальнодержавній політиці України, яка інтегрується в європейську й світову спільноту».

В обладміністрації впевнені, що потенціал для розуміння й пошуку компромісу в цьому питанні між обома сторонами аж ніяк не вичерпано, оскільки Україна й Польща є стратегічними партнерами, «а стратегічне партнерство неможливо знищити рішенням однієї міськради».

Керівництво області закликало органи місцевого самоврядування Львова продовжити пошук прийнятного для обох сторін варіанта зняття розходжень, висловивши сподівання, що компроміс буде знайдено, й у найближчому майбутньому поховання будуть відкриті «з гідністю й відповідно до норм християнської моралі».

Джерела і в українській, і в польській дипломатії переконані, що перед двома країнами стоять набагато більші й набагато реальніші проблеми, й уже тому львівський епізод не вплине вирішальним чином на українсько-польські відносини. Істотних змін у відносинах статися не повинно, говорили джерела «Дня», вказуючи на те, що з польського боку немає прагнення розглядати те, що сталося навколо Кладовища Орлят, як трагедію, але очевидне прагнення знайти з неї розумний вихід. Поки що польська сторона вважає за краще говорити, що відтепер це — проблема України. І принаймні польська преса уникає різких коментарів із цього приводу. Хоча, безумовно, свою роль те, що сталося, так чи інакше ще відіграє.

А з другого боку, позиція Львівської міськради, сесія якої відмовилася виконати вимоги польської сторони до написів, чим і було зірвано візит Квасневського, також навряд чи може змінитися просто так, зважаючи на те, що політики роками віддавали популізму перевагу над справжньою роботою. І тепер створюється ситуація, за якої врахування всіх побажань польської сторони (якщо львів’ян усе-таки «дотиснуть») призведе до того, що дві столиці отримають ще по одній проблемі. Київ — сплеск критики й недовіри у Львові щодо центральної влади, Варшава — постійне джерело напруження й привід для антипольських акцій у прикордонному регіоні України. Де компроміс? Учора польські дипломати відмовлялися від коментарів, очевидно, чекаючи офіційних «ввідних» з Варшави: сьогодні заплановано брифінг посла Польщі в Україні Марека Зюлковського.

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: 
Рубрика: