Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Вісь зла» розширюється

8 травня, 2002 - 00:00

«Вісь зла», до якої президент США Джордж Буш зарахував Північну Корею, Іран та Ірак, поповнилася трьома новими країнами. Заступник держсекретаря США Джон Болтон звинуватив Кубу, Лівію та Сирію в тому, що вони намагаються отримати у своє розпорядження засоби масового знищення. Жодних конкретних доказів при цьому названо не було, як і в посланні Буша в лютому.

«Америка повна рішучості перешкодити наступній хвилі терору», заявив Джон Болтон у «Херітідж Фаундейшн» у виступі, названому «За межами вісі зла». Болтон попередив, що США «триматимуть на прицілі» держави, які не відмовляться від зброї масового знищення і не відмежуються від тероризму. «За межами» першою було згадано Кубу з її незмінним лідером Фіделем Кастро. Уперше підозри щодо розробок бактеріологічної зброї на Острові Свободи були висловлені ще в 1998 році, коли при владі в США був Білл Клінтон. Але зараз йшлося вже про звинувачення — Джон Болтон заявив, що Куба постачає до «інших некерованих країн» технології, які можна використовувати для виробництва бактеріологічної зброї. При цьому американці керуються передусім переліком країн, які останнім часом відвідав команданте — Іран, Сирію та Лівію. Пригадують незламному кубинцеві і його слова п’ятирічної давнини, коли Фідель Кастро порівняв Сполучені Штати з драконом, а невелику Кубу з ягням. Як тільки лихий дракон спробує з’їсти ягнятко, то проковтне лише отруту, пригрозив колись кубинський лідер. Пiд отрутою американцi й розгледiли бактерiологiчну зброю. Кубинці усі подібні припущення відкидають. Луїс Фернандес, речник Відділу кубинских інтересів у Вашингтоні, заявив, що все сказане Болтоном «велика брехня і великий наклеп». На його думку, американці переслідують мету охрестити терористичною ще й Кубу, аби якимось чином виправдати свою жорстку політику. У такий спосіб, повідомив Фернандес «Нью-Йорк Таймс», Вашингтон намагається утримати над островом і надалі торговельне ембарго.

Наступною було згадано Лівію, яка, за словами Болтона, досі намагається отримати ядерну, хімічну та бактеріологічну зброю. Це при тому, що в 1998 році лівійці поставили свій підпис під конвенцією про заборону бактеріологічної зброї. Американський політик також висловив занепокоєння, що створює «інфраструктуру» для хімічної зброї й Сирія. Про застосуваня сили щодо цих країн представник Держдепу не говорив, але підкреслив, що США й надалі продовжуватимуть викривати поширювачів зброї масового знищення і разом із іншими країнами намагатимуться стати на заваді торгівлі нею.

Штати налякали як своїх ворогів, так і своїх союзників, — так оцінили аналітики лютневе звернення до нації Джорджа Буша. Подейкують, що саме в результаті світової критики тих днів позбавився своєї посади президентський спічрайтер, якому й прийшла до голови ідея про «вісь зла». Заява Джона Болтона поки що залишається поза полем уваги світових лідерів.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: