Останніми днями неабияку інформаційну активність виявляв «Блок Юлії Тимошенко», зокрема, його лідером було зроблено кілька гучних заяв. З пропозицією висловити власну думку з приводу політичних процесів, що відбуваються, «День» звернувся до одного з лідерів «Блоку Юлії Тимошенко», голови партії «Собор» Анатолія Матвієнка. З’ясувалося, зокрема, що «апетити» у соратників Ю.Тимошенко навіть більшi, ніж у лідера БЮТ.
— Отже, традиційне вже запитання: з ким ваш блок співпрацюватиме в новому парламенті?
— «Блок Юлії Тимошенко» співпрацюватиме з усіма, хто підтримає формулу, згідно iз якою спільним знаменником для країни, для нації є не правлячий режим, не прізвище Ющенко, Тимошенко чи будь-яке інше, а Україна та її національні інтереси. Ми під цим гаслом йшли, під ним працюватимемо і надалі достатньо послідовно. Якщо більш конкретно, то ми підтримаємо формулу об’єднання трьох блоків — Ющенка, Тимошенко і Мороза — в одну коаліцію. І, обмежуючись цим, вже виходити на якісь певні компроміси в вирішенні проблеми керівництва ВР. Але ці три політичні сили повинні бути ядром, яке невдовзі переросте в стійку більшість.
— Яким вам бачиться внутрішньопарламентський розклад сил?
— Ті великі конфігурації, які сьогодні існують, особливо «За єдину Україну!», сипатимуться. В свою чергу, створюватимуть відповідні фракції ті, хто не приєднається до жодного з «флагманів», що подолали 4-вiдсотковий бар’єр. Вони будуть незалежні чи, наприклад, близькі до ідеї економічного відродження України, відстоюючи необхідність ринкової трансформації. Тому цій групі в 170—180 чоловік знайти однодумців щодо економічних питань та законопроектів буде зовсім не важко. Що стосується ідей щодо зміни влади, то, безперечно, їх підтримуватимуть ліві. І ми не бачимо в цьому ніякої катастрофи.
— Ви прогнозуєте створення сталої більшості чи ситуативних союзів?
— Існування стійкої більшості в нинішньому парламенті не можливе. Більшість буде лише ситуативна. А скажіть, хіба блок «За єдину Україну!», що зараз так прагне співпрацювати з «Нашою Україною», не є ситуативною більшістю? Звичайно, є, навіть якби вони нараховували не 180, а 280 мандатів. А ми хочемо створити стабільне ядро, яке переросте в реальну стабільну більшість. І це ядро може бути утворено з блоків Ющенка, Тимошенко та СПУ, оскільки люди сьогодні зробили вибір на користь оновлення влади. Необхідно запропонувати адекватний крок з боку парламенту. Поки що зробити це публічно можуть лише три політичні сили. Я думаю, що непублічно з нами солідарні значно більше людей, але це питання часу.
— Чи вважаєте ви майбутні фракції двох найбільших блоків монолітними, адже у їхніх виборчих списках були представлені досить різні групи інтересів, як бізнесових, так і політичних?
— Фракція на основі блоку Ющенка є більш монолітною, бо вона зорієнтована на перспективу, у той час як фракція блоку «За єдину Україну!» є абсолютно не монолітною, бо зорієнтована на вчорашній день.
— Кого ви бачите наступним спікером? Яку кандидатуру підтримуватиме ваш блок?
— Я думаю, що середовище блоку трьох («Наша Україна», БЮТ, СПУ. — Ред. ) може запропонувати чимало кандидатур. Зараз я не хотів би називати жодного прізвища, бо це в певній мірі може ускладнити переговорний процес.
— Юрій Луценко в інтерв’ю «Дню» сказав, що СПУ ні в якому разі не буде підтримувати кандидатуру Івана Плюща. В той же час представники «Нашої України» заявили про свої наміри зробити це. А як стосовно вас?
— Все залежатиме від того, яку позицію займе Плющ. Якщо він стане на сторону блоку влади, то, безперечно, ця кандидатура не може розглядатись. Якщо ж він усвідомить необхідність змін, то я не виключаю розгляд цієї кандидатури на посаду спікера. Але я ще раз підкреслюю, що це все поки що тільки розмови. Плющ спочатку сам має визначитися.
— Днями Юлія Тимошенко заявила про бажання вашого блоку отримати портфелі голів чотирьох комітетів — бюджетного, фінансового, з питань правової реформи та ПЕКу...
— Ми готові забрати всі портфелі.
— Зрозуміло. Але ж ваша квота, певне, буде вдвічі меншою...
— Ми хочемо мати ті портфелі, на ефективне керування якими ми спроможні. Крім цих чотирьох парламентських комітетів, ми готові професійно розпоряджатися комітетом з інформаційної політики, який за логікою повинен бути в руках опозиції, а також комітетами з регламенту та етики.
— Заяву Юлії Тимошенко про те, що вона має бути прем’єром, а Віктор Ющенко — спікером, дехто з аналітиків розцінив як, даруйте, глузування... Як ви це прокоментуєте?
— Я вважаю, що сьогодні боротьба за керівництво ВР є пріоритетнішою. Якщо парламент буде консолідований та зорієнтований на завтрашній день, Кабмін сам впаде до ніг ВР. А якщо зараз направити в Кабмін найкращих людей, то це буде братська могила та нищення цих кадрів.
— Комуністи знову повернулися до питання про імпічмент главі держави. Ваш блок також має намір ініціювати цей процес. Але ж правової процедури імпічменту не існує. Як з цим бути?
— За Конституцією, ми можемо включити це питання до порядку денного. І хто сказав, що його розгляд не може передбачати прийняття якихось нормативних документів, в тому числі і законів? Хто сказав, що відсутність законодавчої норми забороняє приступати до цієї проблеми взагалі? Я думаю, що питання про те, чи спочатку повинен бути закон, а потім сам імпічмент, чи закон мусить прийматись паралельно з процедурою проведення імпічменту, не є принциповим.
— А чи готовий ваш блок укласти заради цього ситуативний союз з комуністами?
— Ми будемо домовлятись щодо розумних рішень з усіма, з членами блоку «За єдину Україну!» в тому числі. Якщо це слугує національним інтересам, то ми не повинні керуватися амбіціями та емоціями. Необхідно зробити вибір: чи ми будуємо державу чи вирішуємо особисті проблеми.
— Тобто ви готові піти на такий союз?
— Союзу не може бути, бо ми різні. Але співпраця є необхідною умовою розбудови України.