Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Невиїзний Арафат

27 березня, 2002 - 00:00

«США радять Ізраїлю серйозно подумати про участь Арафата в саміті Ліги арабських держав в Бейруті», — заявив прес-секретар Білого дому Арі Флейшер. «Рішення буде зроблено, але не зараз, не сьогодні вранці. Арафат ще не зробив усього, що залежало від нього. Час ще є — саміт не розпочався», — заявив учора представник ізраїльського уряду Аві Пазнер. «Вони звалили на мене умови. Ви б на них пристали на моєму місці?» — поцікавився в американського журналіста лідер Палестини Ясір Арафат. Рішення про дозвіл палестинському керманичу виїхати з Рамалли, звідки його не випускають ізраїльські військові вже кілька місяців, розглядалося на вчорашньому урядовому засіданні в Ізраїлі за участі американського посланця на Близькому Сході Ентоні Зінні. Позавчорашнє засідання завершилося безрезультатно. Спостерігачі зазначали, що Зінні у своїх пропозиціях щодо врегулювання конфлікту більше підтримував палестинців. Зокрема, Зінні переконаний, що спочатку ізраїльтяни повинні піти на поступки (тобто звільнити зайняті євреями палестинські території), а тільки потім Арафат має вжити всіх заходів для відновлення спокою в регіоні. «Джерусалем Пост», посилаючись на ізраїльські джерела, повідомила вчора, що Зінні закликає Шарона зробити нагайно певний «жест» на користь палестинців. Це ж джерело повідомило, якщо Ізраїль не пристане на цю умову (що дуже ймовірно), місію американського посланця можна вважати проваленою.

Палестинці між тим вважають, що припинення місії Зінні повністю збігається з інтересами Ізраїлю. У заяві, яку надіслало «Дню» Посольство Палестини, мовилося: «Припинення місії генерала Зінні, спроби змінити пункти домовленостей Тенета, а також створення окупаційних умов для виїзду та повернення Арафата, який повинен мати право на вільне пересування та бути присутнім на важливому саміті арабських країн, на якому буде обговорюватись палестинське питання та ініціатива саудівського принца Абдалли, яка передбачає встановлення повного миру в обмін на виведення ізраїльських військ з усіх територій, окупованих у 1967 році, а також припинення тристоронніх ізраїльсько- палестинсько-американських засідань, спрямованих на припинення вогню — це все має на меті зірвати зусилля повернення до мирних переговорів». «Шарон не хоче погодитись на ініціативу принца Абдалли», — твердять палестинські дипломати. Саудівський план, який і мав стати основною темою бейрутського саміту, передбачає повне звільнення палестинських земель, які були окуповані Ізраїлем під час Шестиденної війни. Навзаєм арабські країни обіцяли покінчити з ізоляцією Ізраїлю.

Ізраїльська сторона цей план не відкинула, але зауважує, що в ньому немає абсолютно нічого нового і що всі його основні ідеї викладені у мирному плані 19993-го року «Мир в обмін на землю». У свою чергу прем’єр-міністр Ізраїлю Аріель Шарон позавчора, виступаючи перед соратниками по партії «Лікуд», оголосив власний мирний план. Складається він із трьох етапів. Перший передбачає припинення вогню та терору. Другий включає укладення довгострокових угод. А третій — підписання остаточної угоди про завершення протистояння. До слова, план Шарона теж не вирізняється особливою оригінальністю.

Між тим на Близькому Сході без терактів не обійшлося і вчора. Два палестинці загинули після вибуху машини, в якій знаходилася вибухівка. Інцидент стався біля найбільшого торговельного центру в Єрусалимі. Повідомляється, що бойовики-камікадзе підірвали себе після того, як їх почала переслідувати поліція.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: