Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прокурор — надія приватизації

13 березня, 2002 - 00:00

Національна комісія з електроенергетики видала ліцензію на виробництво електроенергії ТОВ «Cхіденерго». Засновниками цієї фірми є дві фізичні особи, в розпорядженні яких опинилися три скандально відомi тепловi станції — Старобешівська, Курахівська та Луганська. Минулого року їх шляхом тіньової приватизації було виведено зі складу найбільшої державної генеруючої компанії «Донбасенерго». Покупцем трьох ТЕС на аукціоні за борги стала маловідома фірма «Техремпоставка», що заплатила за них трохи більше за 200 мільйонів гривень. Оскаржити підсумки аукціону намагався Фонд держмайна. Заступник голови ФДМ Юрій Гришан заявив, що реальна вартість проданого майна близька до мільярда гривень. Але донецькі суди визнали операцію законною, а Вищий господарський суд прийняти справу до розгляду відмовився. Затіяна Фондом держмайна переоцінка майна «Донбасенерго» з метою довести фіктивність аукціонної ціни також ні до чого не привела. З дивних причин, пов’язаних з відсутністю на «Донбасенерго» інвентаризації майна, уповноважений оцінювач («Національна мережа аукціонних центрів») свою роботу в строк не виконав. Для того щоб «за хорошою ціною» вивести державні теплові станції в приватні руки, інвентаризація не була потрібною.

«Техремпоставка» наприкінці минулого року зробила спробу самостійно отримати ліцензію на виробництво електроенергії. Але НКРЕ заявку відхилила. Більше того, в офіційній заяві комісії угоду за частиною майна «Донбасенерго» було оцінено як сумнівну. У результаті в грудні минулого року «Техремпоставка» була змушена віддати свої три ТЕС в оренду тій же «Донбасенерго». Сума угоди не розголошувалася, що виглядає вельми дивно, оскільки йшлося про витрачання коштів державної енергокомпанії. Проте досить скоро приватні власники станцій зміркували, що вигідніше все ж продавати електроенергію не через державну компанію. Саме в цей момент народилася ідея роботи зі «Східенерго». Нову енергокомпанію було зареєстровано лише чотири місяці тому. Вона з особливою ретельністю підійшла до збирання документів на отримання ліцензії, і НКРЕ це оцінила. Та й назва у «Східенерго» все-таки посолідніше, ніж у «Техремпоставки». Хоча спорідненість цих структур, звичайно, проглядається.

Очолює «Східенерго» Ігор Глущенко, колишній виконавчий директор «Техремпоставки». Ще до отримання ліцензії він оголосив журналістам про те, що офіційним стартом роботи компанії стане 1 квітня. Судячи з усього, жартувати ніхто не налаштований і у День сміху три теплові станції остаточно підуть зі сфери впливу державної компанії «Донбасенерго». Зараз «Східенерго» веде переговори про кредит на купівлю палива і переводить до себе на роботу фахівців «Донбасенерго». І ті без зайвих роздумів погоджуються. Усього йдеться про звільнення з держкомпанії близько 7 тисяч осіб. Робітники сподіваються, що приватний господар керуватиме станціями ефективніше, ніж держава. Ігор Глущенко вже повідомив про плани щодо зниження на 20 вiдсоткiв затрат на виробництво електроенергії і обіцяє, що скорочення штату не буде. Цікаво, що умови орендної угоди між «Техремпоставкою» і «Східенерго» не приховуються. За право розпоряджатися Курахiвською, Старобешівською і Луганською ТЕС господарі нової енергокомпанії відраховуватимуть 2,7 мільйона гривень щомісяця.

Тим часом Генеральна прокуратура продовжує розслідування за фактом тіньової приватизації «Донбасенерго». Генпрокурор Михайло Потебенько обіцяв закінчити цю справу до виборів. Вибори — орієнтир вельми пікантний, але якщо уже так вирішили, то чекати залишилося недовго. Щоправда, які підстави для визнання угоди незаконною будуть у прокуратури, якщо переоцінку майна «Донбасенерго» заблоковано, поки що неясно. На Донбасі нові власники трьох електростанцій користуються заступництвом місцевої влади. Те, що Київ так і не втрутився в цю історію, вказує й на заступників більш високого рівня. Загалом, навіть такий могутній стимул, як вибори, може прокурорам не допомогти.

А тим часом, «Донбасенерго» залишилася без трьох електростанцій, але зі старими боргами. І дві станції, що тепер залишилися в її розпорядженні, також можуть піти з молотка. Як не дивно, першопричиною втрати державою майна, а українською приватизацією — іміджу прозорої, стала сама держава. Адже борги у «Донбасенерго» виникли через те, що держкомпанія «Енергоатом», у свою чергу, не перераховує грошей виробникам за відпущену енергію. Борг «Енергоатома» перед «Донбасенерго» вже перевищив 1,5 мільярда гривень.

Під питанням залишається кредитний проект Європейського банку реконструкції та розвитку, який вже почав було проводити «реконструкцію і розвиток» Старобешівської ТЕС, але блискавична зміна власника застала Євробанк зненацька. Тепер керівники ЄБРР роздумують, чи продовжувати все-таки реконструкцію і хто ж повертатиме кредит. Загроза розвитку скандалу навколо кредитного проекту та й весь цей донецький «хепі-енд» при мовчанні влади, безперечно, негативно вплине на звіти експертів, які готують для потенційних покупців оцінку ризиків в українській приватизації. Приватизацію обленерго заплановано на літо. Залишається сподіватися, що до того часу Генпрокуратура до чогось все ж таки добереться й врятує репутацію української приватизації.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: