Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Анатолій КОРНIЙЧУК: Найбільш ефективна ідеологія — соціал-демократична

19 лютого, 2002 - 00:00

Знову вибори — і знову проект «партії влади». Що думають про це сьогоднішні політики? Кримський кореспондент «Дня» розмовляє з постійним представником Президента України в Криму Анатолієм Корнійчуком.

— Анатолію Васильовичу, ви як держслужбовець вже у відпустці у зв’язку з виборами чи ще на роботі?

— Сьогодні Президент підписав мою заяву на відпустку, так що сьогодні (п’ятниця, 15 лютого. — Авт. ) ще на роботі, а із завтрашнього дня — вже у відпустці.

— Зараз багато хто говорить про майбутнє об’єднання блоку «За ЄдУ!» в єдину партію і про те, що її може очолити Президент. А що думає про це представник Президента?

— Те, що у країні понад 100 партій — неприродно. Об’єднувальний процес неминучий. У нас, на мою думку, повинно бути, скажімо, не більше 4—5 партій. Адже якщо сьогодні подивитися програми багатьох партій, — починаючи від Комуністичної, де вже записано, що комуністи за плюралізм власності, та інших — то відмінностей практично немає, їх нібито написали під кальку. На мою думку, програми 80 відсотків наших партій складаються з соціал-демократичних ідей. З одного боку, це свідчить, що всі партії погоджуються з тим, що розвиток нашої країни повинен йти шляхом соціал-демократії. Але інша річ, що особисті амбіції партійних вождів призводять до того, що у парламенті немає конструктивної роботи і він перетворився в осередок протиріч і протистоянь. Я вважаю, що для нас був би не зайвим більш детальний і більш жорсткий закон про партії, який би допоміг уникнути великої кількості партій, адже це тільки шкодить країні. Не повинно бути партій тільки під лідерів, незрозумілих «фруктових» партій, партій, які нагадують профспілки чи клуби за інтересами. Партія — це політична структура, що базується на ідеології, а не зібрання «важкохворих», наприклад…

Перетворення блоку «За єдину Україну!» в партію, — на мою думку, природний процес. Якою буде ця партія? Я думаю, що це буде центристська партія, яка буде домінувати в країні, яка візьме на себе відповідальність за економічний і політичний прогрес країни. Чи очолюватиме її Президент — це ще треба обговорювати. Можливо, це доцільно, адже у багатьох країнах партійні президенти цілком успішно керують, і нам час перейти від колективної безвідповідальності до відповідальності партії — тобто частини самого суспільства — за стан справ у країні.

Більше того, я впевнений, що не може людина бути при владі і бути аморфною, «ніякою» в політичному сенсі.

— Ви вважаєте, що нова партія буде соціал-демократичною?

— Швидше за все, адже це найбільш поширена і найбільш ефективна ідеологія у світі. Я думаю, що у майбутньому вона переважатиме і в нашій країні. Крім того, якщо відкинути частковість, то всі партії блоку — і Аграрна, і Партія регіонів, і НДП, і «Трудова Україна», а тим більше Партія промисловців і підприємців — за духом є соціал-демократичними… Більше того, на позиції соціал-демократії вже переходить і Компартія. Що таке визнання плюралізму власності як не перший етап трансформації комуністів у соціал-демократів?

Я б возив наших людей іншими країнами — до Англії, Франції, Німеччини, Польщі навіть — нехай дивляться, як треба і можна жити без комунізму…

— Ви думаєте, це відіб’ється на якості і складі майбутнього парламенту Криму?

— Ви пам’ятаєте, яким конфліктним і непрофесійним був «мєшковський» парламент? Нинішній вже набагато професійніший. Я думаю, що наступний парламент Криму буде ще більш професійним — до нього прийдуть люди справи, у ньому буде більше підприємців, бізнесменів, керівників підприємств, регіонів, і це добре, тому що вони не будуть займатися популізмом, вони будуть створювати середній клас та справжнє ринкове економічне середовище… У ньому не буде домінуючих фракцій, він буде поділений на 4—5 політичних груп, але це будуть не антагоністи, як зараз, вони будуть співпрацювати. Люди пересвідчилися, що треба швидше реформувати наше життя на нових принципах і тоді воно буде швидше покращуватися.

ДО РЕЧI, у неділю, в ефірі програми «Свобода слова» (ICTV) екс- президент України Леонід Кравчук висловив думку, що спроба втягнути Президента в передвиборні перегони — реальний факт. З цього приводу Леонід Кравчук, зокрема, зазначив наступне: «Я маю на увазі, скажімо, заяви певних осіб про те, що Президент може очолити партію, коли блок «За єдину Україну!» стане партією. Я нагадую 103 статтю Конституції, де сказано, що Президент не може обіймати державної посади і не може обіймати посади в об’єднанні громадян. Таким чином, про що йдеться? Чи про те, що зміна Конституції гряде, чи про щось інше. Тому я хочу, скажімо, зробити такі акценти: Президент має бути дуже обережним, його можуть втягнути в передвиборні перегони, і потім порушення будуть у всіх, і адміністративний ресурс буде використовуватися всіма без винятку, а потім все на нього перекинуть...»

Газета: