Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) закликала власті Молдови та самопроголошеної республіки Приднiстров’я, яка відокремилась від країни, відновити переговорний процес, призупинений влітку минулого року. «Призупинення переговорного процесу на цьому етапі — найбільш небезпечне. Ми за те, щоб негайно відновити його», — сказав на прес-конференції новий керівник місії ОБСЄ в Молдові Девід Шварц. ОБСЄ — один із посередників у врегулюванні придністровського конфлікту. Гарантами переговорів також виступають Україна та Росія.
Дипломатичне вирішення питань між Кишиневом та Тирасполем припинилося приблизно півроку тому, коли президент Молдови Володимир Воронін заявив, що не вестиме з придністровським лідером переговорів, оскільки той «очолює бандитський, кримінальний режим», який є «резиденцією мафії». Особливо жорсткою позиція Кишинева в питанні переговорів стала в жовтні—листопаді, перед президентськими виборами в Придністров’ї, на яких втретє на початку грудня переміг Смирнов. Після цього Володимир Воронін став ще категоричнішим і висловився за виключення Тирасполя з переговорного процесу. На що і в Україні, і в Росії відреагували досить стримано, але явно не розділяючи позицію молдавського лідера. На минулому тижні український Президент Леонід Кучма запропонував сторонам провести переговори в Києві. Однак якщо придністровці одразу ж погодилися на пропозицію, то в Молдові заявили, що вивчають ініціативу України. Ситуація ускладнена ще й певним замороженням у відносинах Києва та Кишинева (не без старань останнього). Молдавське керівництво направило до України ноту, в якій висловлювало своє обурення через нібито сприяння українців придністровській контрабанді.
Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства
Переговори між Кишиневом та Тирасполем можливі і вони розпочнуться. Мабуть, ближче до літа. Інакше під загрозою опиниться сама цілісність Молдови. Слід враховувати також низку параметрів, що призвели до загострення молдовсько-придністровських відносин останнім часом: перипетiї митниці, фактична економічна блокада Придністров’я... У Молдові та Придністров’ї є чимало людей, які зацікавлені в нормалізації відносин. Якраз економічні інтереси і будуть тиснути на відновлення дiалогу.
Дотепер Україна фактично виключалася з переговорного процесу. Але важко не помітити, як Київ активізував свою діяльність у цьому напрямку зараз. Останні ініціативи України щодо введення подвійних митних постів свідчать, що Київ враховує інтереси Тирасполя і намагається тиснути на Кишинів. Україна прагне стати реальним посередником, гравцем, а не фігурою. Це, звичайно, не подобається ні Кишиневу, ні Москві. Москва, як відомо, більше зорієнтована на Кишинів, а нашим союзником, виходить, стає Тирасполь, що є логічним. Про те, що Україна стає вагомим фактором у врегулюванні придністровського конфлікту, свідчить також посилення ролі Союзу українців у Придністров’ї. Його керівник Володимир Боднар, до речі, не раз заявляв про приєднання Придністров’я до України. Не слід забувати, що в цьому регіоні проживає 20% українців.