Близькосхідний конфлікт вкотре входить у вже усталений формат: палестинські угруповання проводять теракти, ізраїльські силовики вводять у палестинські райони війська, лідери обох сторін або демонструють безсилість перед протистоянням, або тільки нагнітають ситуацію. Сказати, що останні три тижні були дуже спокійними, не можна. Однак найбільш радикальні з палестинських угруповань — Ісламський джихад та ХАМАС таки дотримали слова і не провели жодного теракту. Водночас ізраїльська сторона навіть не демонструвала намірів піти на зустріч палестинцям. Натомість блокада резиденції Ясира Арафата триває вже фактично місяць, було знищено місцеву телерадіокомпанію і штаб- квартиру служби безпеки Палестинської автономії.
Замість ХАМАС та Ісламського джихаду в останні тижні активізувала свою терористичну діяльність група «Бригада мучеників Аль-Акса», близька до організації Арафата ФАТХ. На минулому тижні вони організували теракт у місті Хадера, коли загинуло шестеро ізраїльтян, а позавчора — у центрі Єрусалима. У результаті більше 20 осіб отримали поранення, від яких дві жінки померли. Стан ще двох поранених на вчорашній день лишався критичним. Доре Голд, радник ізраїльського прем’єр-міністра Аріеля Шарона, сказав, що Ізраїль помститься за стрілянину в Єрусалимі. Правда, яку форму отримає акція відплати, на вчорашній день відомо не було.
Сполучені Штати, головний посередник близькосхідного врегулювання, тим часом поновили політичний тиск на лідера Палестинської автономії Арафата. Представник Держдепартаменту США Річард Баучер заявив, що для подібних нападів не існує жодного виправдання, і закликав палестинського керівника вжити ефективних заходів. Чи вживуть якихось заходів самі Сполучені Штати, аби змусити сторони сісти за стіл переговорів, покаже час. Між тим досить цікаву точку зору щодо політики Ізраїлю у регіоні висловив учора «Дню» депутат ізраїльського Кнесету Роман Бронфман, на думку якого, уряд Шарона ставить собі на меті знищення Палестинської автономії. Депутат досить критино ставиться до урядової військової політики, не підкріпленої волею до дипломатичного вирішення конфлікту. Варто зауважити, що трохи більше року тому Бронфман, перебуваючи у Києві як спеціальний представник від ізраїльського уряду, запевняв Україну у справедливості і необхідності військових атак Ізраїлю проти палестинців.
КОМЕНТАР
Роман БРОНФМАН, депутат Кнесету, голова партії «Демократичний вибір», Ізраїль:
— Ізраїль та Палестина перебувають у стані воєнних дій вже понад рік. Оголошення тією або іншою терористичною організацією війни не змінює картину в цілому. На мій погляд, проблема лежить у двох площинах. Перша полягає в тому, що керівник Палестинської автономії не бореться з терористичною інфраструктурою, в тому числі, й iз ХАМАС. Таким чином, він підриває не тільки можливість мирного врегулювання, але й основи свого авторитету, ставлячи під загрозу існування власного режиму. Інша проблема полягає в ізраїльській позиції, бо тільки боротьба з терором не може увінчатися успіхом, якщо паралельно з нею не докладаються дипломатичні зусилля і не йдеться про політичне врегулювання. Політичне врегулювання повинне бути світлом в кінці тунелю, інакше боротьба з терором перетворюється на суто воєнні дії.
Те, що Ізраїль не скористався нещодавніми заявами ХАМАС та Ісламського джихаду про припинення вогню, саме свідчить про відсутність політичної концепції вирiшення конфлікту в регіоні. Або, принаймні, якщо така є, то вона істотно відрізняється від концепцій колишніх урядів — Рабіна, Нетаньяху та Барака. Я починаю підозрювати, що нинішній глава уряду дійсно хоче ліквідувати Палестинську автономію як юридичну субстанцію. Тому той тритижневий період більш спокійного стану не був використаний як підготовчий плацдарм для повернення до столу переговорів.
На жаль, така позиція Аріеля Шарона користується підтримкою серед населення. Сьогодні близько 70% ізраїльтян підтримує політику глави ізраїльського уряду. Здебільшого тому, що повністю підірвані взаємостосунки довіри між нами та палестинцями. Більшість населення виступає за силові прийоми, за збройну боротьбу і, таким чином, проти мирних ініціатив.