Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Анатолій ЗЛЕНКО: Україна і ЄС почали краще чути одне одного

18 січня, 2002 - 00:00


Після нещодавного засідання «Трійка ЄС — Україна» в Мадриді вже кілька разів заявлялося, що у відносинах між Україною та Євросоюзом створилася нова ситуація, яка вимагає постановки питання про набуття Україною асоційованого членства в ЄС. Оскільки про це заявляв і сам міністр закордонних справ України Анатолій Зленко, «День» попросив міністра відповісти на запитання, що ж саме означає ця ситуація і наскільки вона може змінити ті негативні для України наслідки розширення Євросоюзу, про які говориться вже давно:

— Питання негативних наслідків розширення ЄС були одними з ключових на зустрічі з Трійкою. І мені приємно, що за нашою ініціативою іспанське головування включило їх до проекту робочого плану. У міру того, як наближається розширення ЄС, ми повинні вголос заявити про свої інтереси в новій Європі, про необхідність залучення України на усіх можливих шляхах до цієї нової Європи. Це ми, власне, зараз і робимо. Основна риса нової ситуації полягає в суттєвому поглибленні взаєморозуміння та прагматизації відносин. Україна та ЄС стали краще чути та розуміти одне одного. Ситуація поліпшилася насамперед внаслідок очевидних успіхів України в економічному плані та її зваженої зовнішньополітичної позиції. Сьогодні ми маємо ширший простір для співпраці, але водночас працюємо більш цілеспрямовано, ніж раніше. Скажімо, у червні минулого року на засіданні Ради з питань співробітництва Україна — ЄС були визначені чіткі напрями взаємодії, якими ми зараз і просуваємося. За рішенням Гетеборзького саміту ЄС Україну було запрошено до участі в Європейській конференції, і вже в жовтні минулого року ми скористалися цим запрошенням, приєднавшись до спільної позиції європейської спільноти у боротьбі з міжнародним тероризмом. Нарешті в грудні було ухвалено План дій Україна — ЄС у галузі юстиції та внутрішніх справ. Це був дуже важливий і давно очікуваний крок, який значно розширив поле стратегічного партнерства України з ЄС. Характерно, що ця нова тональність у нашому діалозі з Європейським Союзом знайшла своє підтвердження і з боку федерального канцлера Німеччини Г.Шредера та колишнього міністра закордонних справ Італії Ренато Руджеро, які нещодавно відвідали Україну. В цілому, мені важко собі уявити, щоб Україні вдалося уникнути візового режиму з новими членами ЄС, але зробити цей режим максимально гнучким та ліберальним — це завдання цілком реальне. Над цим ми сьогодні працюємо. До речі, просування України до СОТ автоматично усуватиме небажані наслідки для нашого торговельно-економічного співробітництва з нинішніми та майбутніми членами ЄС. Більше того, воно наблизить нас до створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом. Хочу підкреслити, що наші партнери в ЄС демонструють розуміння наших проблем і до певної міри вже зараз ідуть нам на поступки.

Основний політичний сигнал ЄС полягав у тому, що Європейський Союз високо оцінює економічні успіхи України, закладення міцних підвалин ринкової економіки, готовність шукати вирішення проблемних торговельних питань у відносинах з іншими європейськими країнами. У лютому мають відбутися чергові консультації Україна — ЄС з питання вступу України до Світової організації торгівлі, від яких багато що залежатиме.

Газета: