Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ваша електрика — ваші проблеми

Енергетики можуть вдатися до акцій громадянської непокори
17 січня, 2002 - 00:00

В. Погорєлий нагадав, що на аварійно-відновлювальні роботи інфраструктури «Одесаобленерго» було витрачено 177,9 млн. грн., у тому числі 15,5 млн. грн. становлять кошти з Резервного фонду Кабінету Міністрів, 2,6 млн. грн. — з Держрезерву, 20,6 млн. грн. — власні кошти компанії і 138,6 млн. грн. було надано «Енергоринком» за умови їх обов’язкового повернення. Однак навіть цієї суми виявилося недостатньо для повного завершення робіт — для цього буде ще потрібно як мінімум 38,5 млн. грн., а таких грошей у компанії немає. Не дивно, що залучені до аварійно-відновлювальних робіт підрядні організації вже припинили роботу, оскільки їм не повернено борг у сумі 18,4 млн. грн. У цій ситуації держава, як вважає В. Погорєлий, фактично самоусунулась від вирішення проблеми.

Не знайдено оптимального рішення і з проблеми щодо повернення енергоринку 138,5 млн. грн. — цей борг просто переклали на плечі трудового колективу «Одесаобленерго». Через рік після стихійного лиха НКРЕ ухвалила рішення про стягнення з енергопостачаючої компанії всієї суми боргу, для чого з її розрахункового рахунку в грудні 2001 року щодня вилучалося 500 тис. грн., а у січні 2002 року — 300 тис. грн. Якщо у попередні місяці компанія отримувала 12-13 млн. грн. щомісяця, то тепер у її розпорядженні залишається 2-3 млн. грн., яких навіть не вистачає на ведення господарської діяльності. Протягом двох місяців колектив не отримує заробітної плату, і немає перспектив щодо зміни на краще (фонд заробітної плати становить 5 млн. грн.). Крім того, комісія виключила з тарифу на транспортування для «Одесаобленерго» витрати на аварійно-відновлювальні роботи, знизивши тим самим тариф на 39%. «Державні чиновники і НКРЕ своїми непродуманими діями ставлять компанію «Одесаобленерго» на межу банкрутства, а 6-тисячний колектив — на межу виживання», — сказав В. Погорєлий. На його думку, дії керівників НКРЕ можуть бути кваліфіковані, як карний злочин, оскільки новий Кримінальний кодекс передбачає карну відповідальність за порушення строків виплати заробітної плати.

«Якщо у держави немає можливості фінансувати з Держбюджету ремонтно-відновлювальні роботи, то необхідно реструктуризувати борг «Одесаобленерго» на п’ять років, і, ввівши надбавку у тарифі на транспортування для споживачів Одеської області, направляти її в енергоринок за цільовим призначенням — на погашення боргу», — запропонував В. Погорєлий. Якщо ж на державному рівні не буде прийнято дієвих заходів для порятунку ВАТ «Одесаобленерго», підкреслив В. Погорєлий, Незалежна галузева профспілка енергетиків України залишає за собою право використати усі види профспілкового тиску, включаючи акції громадянської непокори.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: