Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Блок начальників» стартував

18 грудня, 2001 - 00:00

В образ публічного політика Володимир Литвин посилено вживався і на приуроченій до урочистого випадку прес-конференції. Причому запитання журналістів привели його, мабуть, у такий хороший настрій, що майже чи не на кожне з них він починав відповідати з усмішкою або навіть зі сміхом. Лідер блоку, зокрема, сказав, що угода про створення блоку передбачає паритетне представництво від політичних партій у блоковому списку: мовляв, 225 місць поділіть на 5 партій, і вам все стане зрозуміло… Ухвалений ВР закон про обов’язковість теледебатів В. Литвин порівняв з рішенням про створення гуртка хорового співу в оперному театрі або ж законом, який наказував би любити Батьківщину, свою матір, своїх дітей і т. п. Його підтримали його соратники: Анатолій Кінах висловився «категорично проти тих дебатів, які поглиблюють низьку правову культуру», а Сергій Тігіпко додав «від себе особисто», що він «готовий до будь-яких теледебатів — популістських (Сергій Леонідович, очевидно, мав на увазі «публічних»), конкретних, конструктивних, будь з ким, у будь-якому вигляді».

Щодо інших драматичних подій минулого парламентського четверга Володимир Литвин зазначив, що, на його думку, «подальшої ротації керівництва Верховної Ради не буде, хоч тут є проблема, оскільки рішення щодо кандидатур спікера і віце-спікерів приймалися «пакетом». Інакше Верховна Рада як законодавчий орган до виборів працювати вже, вважайте, не буде. Чи потрібно це Україні? Упевнений, більшість депутатів, як люди професійні і з досвідом, розуміють, що не потрібно».

Мабуть, найбільше лідера «заєдинщиків» розвеселило запитання, чи може та ситуативна парламентська більшість, котра зняла Віктора Медведчука, зняти й Анатолія Кінаха?

— Я відповім коротко: ні, ні і ще раз — ні. Підстав для цього немає, немає і немає. (Проте в Анатолія Кириловича, що сидів поруч з Володимиром Михайловичем, можуть бути підстави якщо не для неспокою, то принаймні для того, щоб замислитися. Пригадується, не так давно на запитання «Дня», чи згоден він очолити блок «За єдину Україну!», голова АП дав точно таку ж відповідь. Що з цього вийшло, всім добре відомо.)

За словами лідера блоку, підписана 15 грудня угода передбачає також створення цими п’ятьма партіями єдиної фракції у парламенті, а у перспективі — за допомогою приєднання до них інших структур — і єдиної могутньої політичної сили. Анатолій Кінах, посилаючись на Біблію, нагадав, що є час розкидати каміння, а є час їх збирати, і висловив упевненість у тому, що саме такий час настав у нашій єдиній Україні.

Розвеселило В. Литвина і запитання про його сьогоднішні стосунки з Петром Порошенком і Романом Безсмертним, які входять, як відомо, у керівництво блоку «Наша Україна», що виступає опонентом до «заєдинщиків». «Ми часто своїх політичних конкурентів, політичних опонентів розглядаємо як ворогів. Виною тому є наша ментальність, — відзначив Володимир Литвин. — Повинен вам сказати, що у мене і з Романом Безсмертним, і з Петром Порошенком чудові стосунки, як і з абсолютною більшістю політиків і депутатів Верховної Ради».

За словами лідера «За ЄдУ! «, входження до блоку інших політичних сил сьогодні вже неможливе, оскільки цей процес пов’язаний з розподілом місць у блоковому списку. Але для підтримки блоку (будь-якими політичними альтруїстами, треба вважати) його двері, мовляв, завжди відчинені.

Чи збирається «За єдину Україну!» у майбутній Верховній Раді повертатися до питання про реалізацію рішень Всеукраїнського квітневого, 2000 року, референдуму? За словами Володимира Литвина, у цьому разі потрібно керуватися принципом полководця: спочатку вплутатися у бій і виграти його, а там уже дивитися, що робити з цією перемогою… Однак своєрідна реакція парламенту на рішення квітневого референдуму закладає, на думку голови АП, міну під наш подальший розвиток. Зокрема, ставити сьогодні питання про проведення будь-яких інших референдумів просто не має сенсу, бо вже створено прецедент ігнорування вищим законодавчим органом результатів народного волевиявлення. Тому парламент повинен буде, вважає В. Литвин, повернутися до цього питання і зробити ті або інші — головне, щоб вони були аргументованими і відповідними Конституції — висновки.

На закінчення Володимир Литвин відзначив, що він як людина, за його власним зізнанням, «командна», на відміну від лідера, наприклад, «Нашої України», жодних вимог щодо «лідерських» квот у списку і тому подібного сьогодні не пред’являє.

Церемонія «формалізації» блоку «За ЄдУ!» увінчалася фуршетом, на якому журналістам випала нагода пересвідчитися, що на окремо взятих площах Українського дому боротьба за їжу вже завершилася повною і беззастережною перемогою…

Мар’яна ОЛІЙНИК, «День»
Газета: 
Рубрика: