Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мода на гуманні ідеї

23 листопада, 2001 - 00:00

А особливостей дуже багато — у кожного свої обмеження в русі і відповідно — свої проблеми з одяганням. Використання звичних всім нам гудзиків для хворої дитини може стати нездоланною перешкодою, а крій нашого традиційного одягу викликає великі ускладнення в одяганні. Вирішувати ці проблеми взялися вихованки Наталії Петрівни, студентки 3-4 курсів Світлана Смегунова, Наталiя Бистрова, Тетяна Паладій, Марія Мартиросян і Тетяна Бойко. У своїх моделях конструктори-початківці одягу всі застібки виконали на липучках і блискавках, зберігаючи бутафорські гудзики для надання одягу звичного вигляду. До речі, практично всі 16 розроблених спеціальних моделей, на перший погляд, нічим не відрізняються від тих, які ми носимо і бачимо кожного дня. Всі секрети крою надійно сховані від цікавих поглядів сторонніх — застібки по бокових швах дають можливість одягатися, не спричиняючи болю, і прискорювати процес одягання; рюшики, що закривають дефект фігури, і багато іншого.

Спочатку студенток зацікавила ідея викладача як можливість вирішити складне професійне завдання, а коли дівчата стали працювати з дітьми, то зрозуміли людську значущість свого завдання. Вони багато часу проводили в спеціалізованому дитячому садку №561 (Київ), їздили робити примірки до дітей додому і потоваришували з ними. Наталя Петрівна сказала кореспонденту «Дня», що запустити створені моделі в масове виробництво — справа складна, адже в цьому випадку без індивідуальної підгонки важко обійтися. Правда, зараз студенти вже розпочали роботу з розробки таких моделей, коли ширина і довжина виробу буде регулюватися деталями одягу — поясками, хлястиками, блискавками. Студентка 5 курсу Лариса Очеретна придумала модель сукні, в якій до хутряної жилетки на блискавках прикріплятимуться спідниця і рукава. Створено моделі подвійних валянок-грілок для колясочників і рукавички без пальця для тих, кому важко здійснювати точні рухи, а також спеціальна накидка, що замінює плащ і прикріпляється до інвалідної коляски.

Наступним етапом у розробці одягу для людей з особливими потребами в університеті технологій і дизайну стали моделі для лежачих хворих. Для виготовлення такого одягу планується використання високотехнологічних волокнистих матеріалів, в яких особлива структура нитки дає переваги натуральних тканин і стійкість до прання і дезинфекцій. Вже розроблено декілька таких моделей — спеціальні брюки і блузка.

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: