Уряд найближчим часом не планує підвищувати тарифи для населення в житлово- комунальній сфері, запевняв учора парламентаріїв міністр економіки і з питань європейської інтеграції Олександр Шлапак у ході обговорення дій уряду з виконання Постанови Верховної Ради «Про стан та формування цін і тарифів у житлово-комунальній сфері». Міністр нагадав, що, починаючи з 1999 року, уряд не підіймав цін на житлово-комунальні послуги для населення. Зокрема, за його словами, тарифи на електроенергію становлять тільки 70% від її вартості. У той же час заборгованість населення перед житлово-комунальними підприємствами становить 6,9 млрд. грн. О. Шлапак підкреслив, що 70-85% населення своєчасно платять за послуги. 10-15% громадян, за словами міністра, платять із затримкою в 3-4 місяці, і лише 10- 12% не платять узагалі, хоча, за даними уряду, половина з них спроможна це робити. У результаті, як зазначив О. Шлапак, комунальні підприємства продовжують працювати лише тому, що самі не сплачують у повному обсязі свої рахунки і, насамперед, за електроенергію. Їхня заборгованість із зарплати найбільша серед усіх галузей держави.
Якщо держава спише борги населення, то це, на думку О. Шлапака, призведе тільки до погіршення платіжної дисципліни, а також ускладнить і без того важке становище галузі. За словами міністра, відповідний законопроект («Про додаткові заходи зі своєчасного внесення квартирної плати та плати за спожиті комунальні послуги»), яким передбачалися реструктуризація заборгованості та часткове її списання, підготовлений робочою групою. Але комітет із питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій залишив у ньому тільки списання заборгованості. На думку міністра, пропозиція парламентаріїв щодо використання для розрахунків за житлокомпослуги заморожених в Ощадбанку заощаджень громадян «хоч і виглядає зовні привабливою схемою, є небезпечною», оскільки в бюджеті немає додаткових 7 млрд. гривень, щоб платити комунальникам за їхню роботу. Разом із тим міністр також висловився проти втримання низьких комунальних тарифів для населення за рахунок високих тарифів для підприємств, назвавши таку практику «безперспективною та небезпечною». Він зауважив, що це призводить до зростання цін на товари й послуги, щодня споживані тим же населенням.
Природно, своєю жорсткою житлово-комунальною позицією міністр добре підіграв по-популістському налаштованим напередодні виборів депутатам. Лідер прогресивних соціалістів Наталя Вітренко навіть зажадала поставити питання про недовір’я урядові, якщо до лютого 2002 року (нагадаємо: вибори наприкінці березня) згадану парламентську постанову не буде виконано. Та й більшість депутатів, які виступали в дискусії, пропонували визнати роботу уряду в цьому напрямі незадовільною, повідомляє УНІАН. Це знайшло відображення і в запропонованих проектах постанов ВР.
Автор одного з них — соціал-демократ Сергій Чукмасов сказав «Дню»: «Урядом у сфері житлово-комунальної політики не зроблено дуже багато принципових речей. Особливо в реформуванні цієї галузі. Уряд має можливість не тільки втримати, але й знизити тарифи. Для цього є механізми. І мені незрозуміло, чому міністр економіки, крім переведення стрілок на політику, нічого практично не пропонує в цьому напрямі. Дійсно, іноді у Верховній Раді, яка взяла курс на вибори, можна почути популістські пропозиції, аж до реприватизації енергокомпаній. Але міністерство економіки, яке відповідає за цінову політику, має грати в цих питаннях першу скрипку й пропонувати ефективні рішення».