Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЗАПИТАННЯ «Дня» Ви вірите у свої рейтинги?

15 листопада, 2001 - 00:00

Петро СИМОНЕНКО , лiдер Комуністичної партії України: — Я поважаю соціологію як науку, що вивчає відносини між різними верствами суспільства, ставлення тих чи інших соціальних груп до основних проблем, поважаю як науку, яка дає можливість прогнозувати розвиток ситуації, визначати більш точно основні моменти докладення зусиль органів управління. Перелік проблем, що хвилюють суспільство, який визначають за допомогою соціологічних досліджень, дає можливість будь-якому державному органу, в тому числі й нам, членам парламенту, більш точно визначати як черговість прийняття законів, так і зміст законів, які б вирішували ці проблеми. Тобто я з повагою ставлюся до соціології як науки.

Але, на жаль, сьогодні соціологію використовують як інструмент маніпуляції суспільною свідомістю та для формування спотворених уявлень про партії, особливо у період передвиборної кампанії. Це стає очевидним, тому що різні соціологічні центри, які роблять, здавалося б, за кількістю респондентів виміри для науково вивірених підсумків, мають часом відмінності не в 1-2% (що є соціологічною похибкою), а у 5%, а то і у 10%. Мене здивувало вчорашнє повідомлення про те, що партія «Жінки України» займає друге місце у рейтингу після Комуністичної партії. Хоча всім очевидно, що таким чином штучно формується уявлення наших виборців про те, чим насправді ця сила не є. Тому в цьому випадку використання соціологів, представників науки як інструменту маніпуляції збиткове для суспільства, це спотворює реальні уявлення. Таким чином політтехнологи, або у цьому випадку — соціологи, намагаються різноманітити політичний спектр, який реально, на мій погляд, сьогодні представлено двома полюсами — це комуністи та пропрезидентські партії і блоки.

Провідні соціологічні групи, які представляють свої дослідження, єдині в одному — з січня місяця стосовно рейтингу КПУ фігурує тільки одна цифра — 21% — максимум 25%. Таким чином протягом тривалого періоду у виборця формується уявлення про те, що комуністи не можуть набрати більше 25% голосів на парламентських виборах. Хоч реальний рейтинг партії вищий у півтори-два рази.



Наталія ВІТРЕНКО , лiдер Прогресивно-соціалістичної партії України:

— Враховуючи те, що я фахівець не тільки в галузі економіки, а й соціології, тому що я довгий час займалася соціальною статистикою і соціологією, я дуже добре знаю, як робляться рейтинги. Я дуже добре знаю, як ставляться запитання та як багато залежить від того, як сформульовано та подано перелік партій, про які опитується населення. Зокрема, я весь час відстежую, що у переліку партій, коли проводяться опитування, ПСПУ немає взагалі. А потім кажуть, що партія не пройшла 4-відсотковий бар’єр. Крім того, дуже велике значення мають випадковість, надійність і показність вибірки. Це все те, чим нехтують платні соціологи, які проводять дослідження на замовлення. Тому я ставлюся до рейтингів, що з’являються у пресі, дуже скептично. Хоч, безумовно, я вважаю, що навіть такі рейтинги корисні, тому що вони допомагають побачити, яку тенденцію ті чи інші сили відстоюють. Яскравий приклад — «Жінки за майбутнє». Сьогодні треба комусь розкрутити цю партію. Ми у роботі з нашим електоратом пояснюємо всі ці процеси і попереджаємо, щоб вони не дуже довіряли соціологічним дослідженням. Тобто наша партія всі ці рейтинги «ділить на двадцять» та робить свої висновки.

Мені відомо, що багато солідних соціологічних служб проводять «закриті» дослідження. Ці «закриті» рейтинги вони доводять до відома Президента, Служби безпеки, ще якихось провідних фігур. Іноді мені, просто внаслідок доброго ставлення до мене, ці «закриті» рейтинги також показують ті люди, які їх проводять. Тому дійсно є якісні надійні висновки, але вони, на жаль, до широкої публіки не доносяться. Це «закриті» рейтинги для внутрішнього споживання.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: