Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Більшість повернулась, аби прийняти поправки до Закону про вибори

19 жовтня, 2001 - 00:00

Ще у середу вірогідність прийняття нової редакції закону про вибори, повернутого до парламенту главою держави, залишалась під знаком питання. Лише після того, як керівники десятьох парламентських фракцій і груп зустрілися із Леонідом Кучмою, реальне затвердження правил нової виборчої кампанії стало реальністю.

Отож вчора депутати погодились із пропозицією Президента визначити строк виборчої кампанії у 90 днів. Одночасно з цим було ухвалено відмінити збирання підписів на підтримку партій і кандидатів, замінивши його грошовою заставою. Заміна півтора мільйона підписів 255 тисячами гривень (15 тисяч неоподаткованих мінімумів — по 17 гривень) була мотивована неможливістю зiбрати підписи за той мінімальний строк, який дає скорочена до мінімуму виборча кампанія. Насправді ж це виглядає принциповим кроком до нормальної цивілізованої демократії. Організаціям та особам, які перетворили збирання підписів на підтримку у своєрідний бізнес, доведеться перекваліфіковуватись. Водночас відносно невеликий розмір застави (для кандидатів-мажоритарників 1020 гривень) дає змогу взяти участь у виборах усім бажаючим займатися цим із серйозними намірами.

Також розв’язано протиріччя із формуванням окружних виборчих комісій. Правом подавати до них кандидатів спочатку наділили партії, що представлені фракціями та групами у Верховній Раді. Невдовзі цей перелік за пропозицією ПСПУ був доповнений партіями, що подолали 4- відсотковий бар’єр на минулих виборах. Представники решти партій включатимуться до комісій за жеребом.

Закон було доповнено також положенням про те, що з’їзди партій та блоків, що братимуть участь у виборах, можуть відбуватися у будь- який час до початку виборчої кампанії.

234 голоси, котрими врешті було проголосовано нову редакцію закону про вибори в цілому, позначили нову тенденцію в роботі Верховної Ради. Практично, результат визначили ті ж сили, які складали рік тому парламентську більшість, за винятком партії «Батьківщина». Відповідаючи на запитання «Дня», чи є ця більшість ситуативною, чи це можна вважати відновленням колишньої більшості, представник Президента у ВР Роман Безсмертний зауважив, що дуже б цього хотів. За словами пана Безсмертного, узгоджена робота десяти фракцій до кінця повноважень чинного складу парламенту буде можливою, якщо нинішні вибори будуть розглядатися цими фракціями саме як парламентські, а не як перший етап президентських. Але водночас представник Президента не заперечив і того, що на досягнення згоди між колишніми партнерами вплинула його роль консультанта у блоці «Наша Україна».

Микола НЕСЕНЮК
Газета: