Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Джихад — це боротьба проти насильства

10 жовтня, 2001 - 00:00


Індонезія — країна з найбільшою кількістю жителів, що сповідують іслам. Після 11 вересня в Джакарті та інших індонезійських містах відбулося чимало антиамериканських демонстрацій. Відбуваються вони і в ці дні, коли американсько-британська авіація завдає удари по афганських об’єктах. Про позицію своєї країни, про співіснування мусульманської більшості в країні з релігійними меншинами, про джихад розповів у коментарі Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Індонезія Ремі Р. Сіахаан.

Індонезія — країна з найбільшою кількістю мусульманського населення в світі, проте не мусульманська держава, що чітко визначено в конституції. Загалом ми можемо сказати, що Індонезія не має жодних проблем у відносинах між мусульманською більшістю та релігійними меншинами. Проте, як і в будь-якому суспільстві, у нас є невелике радикальне чи фанатичне угруповання, яке не може співіснувати гармонійно з людьми іншого віросповідання, національності чи культури. Отримала свій досвід у боротьбі проти тероризму Індонезія в 1981-му році, коли ісламістське угруповання захопило цивільний літак в Індонезії і змусило пiлота летіти до Бангкока. Індонезійські сили спецпризначення штурмували літак і успішно звільнили всіх заручників. Щодо позиції Джакарти відносно нинішньої ситуації в Афганістані я можу сказати, що уряд Індонезії стежить із глибоким занепокоєнням за військовою акцією, яка проводиться в Афганістані внаслідок терактів 11 вересня цього року у Нью-Йорку та Вашингтоні.

Уряд Індонезії бере до уваги заяву, зроблену американським урядом, що військова акція спрямована безпосередньо на тренувальні табори терористів та військові споруди в Афганістані, а також, що під час операції війська намагатимуться уникнути жертв серед цивільного населення, що операція не спрямована проти афганського народу чи ісламу як релігії та супроводжуватиметься постачаннями гуманітарної допомоги афганському народові їжею та медикаментами.

Індонезійський уряд наполягає, що розпочата операція має бути обмеженою у розгортанні своїх сил, враженні цілей та тривалості, щоб таким чином скоротити або мінімізувати кількість жертв серед цивільного населення.

Уряд Індонезії закликає свій народ бути стриманими у висловленні свого співчуття стражданням афганського народу і не брати участь у діяльності, яка порушувала б закон та загрожувала безпеці й громадському порядку. Індонезія вирішила надати гуманітарну допомогу їжею і медикаментами та заохочує індонезійців до співучасті в цьому, аби в такий спосіб полегшити страждання афганського народу, яке триває вже 25 років.

Щодо поняття джихаду в ісламському світі, то це — будь-яке зусилля прославити іслам, скажімо, збудувавши гарні школи, опублікувавши гарні книжки. Це і заклик до боротьби проти насильницьких дій. Тому, я гадаю, джихад у правильному розумінні слова не становитиме загрози світовій спільноті.

Підготував Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: