У самій назві акції, що пройшла на «1+1», є свого роду парадокс. Однак нетерпимість — страшний вчитель. Учні у неї, на жаль, не дуже старанні…
Саме про відповідальність за криваві уроки історії — відповідальність, яку повинен відчувати кожен небайдужий житель планети, — говорили на телемості «1+1». Адже, схоже, з навчанням такого роду дійсно не все гаразд — і у вересні 1941, і у вересні 2001 знаходились, i знову знаходяться люди, які вважають, що в ім’я своїх ідеалів можна тисячами відправляти на той світ ні в чому не винних своїх близьких. Важко переоцінити роботу, зроблену журналістами каналу. Перш ніж торкнутися тієї чи іншої теми в прямому ефірі, демонструвалася свого роду довідка, насичений фактами сюжет з історії трагедії. Унікальні кадри поховань в Бабиному Яру і стихійних мітингів пам’яті жертв цих страт в 60-ті роки; докладна хроніка тих бід, які заподіяв сучасний тероризм, і джерела виникнення самої «філософії бомби» готували і спрямовували розмову. Спільна платформа для діалогу справдi була потрібна. Адже акція зв’язала в прямому ефірі Прагу і Єрусалим, Вашингтон і Москву, Нью-Йорк і Київ. Найрiзноманiтнiшi люди з’явилися на екрані за ці кілька годин. Посол України в США Костянтин Грищенко; знаменитий дисидент, а нині відомий ізраїльський політик Натан Щаранський; його колега по правозахисному руху Євген Сверстюк; академік Сергій Аверінцев; наш доморослий «філософ бомби» Дмитро Корчинський; одіозний «євразієць» Олександр Дугін; прославлений літературний критик Лев Анненський; головний рабин Києва Якiв Дов Блайх; конгресмен США Еліос Енгель; президент радіо «Свобода / Вільна Європа» Томас Дайн... Цим людям, які тримаються часом діаметрально протилежних позицій, було нелегко знайти точки зіткнення. Тому дуже важливою була роль ведучих — В’ячеслава Піховшека і Ольги Герасим’юк, Олеся Терещенка і Алли Мазур. Саме їхнiй професіоналізм дозволив дійсно навести мости між різними країнами і переконаннями.
Хто б яку релігію або ідеологію не сповідав, усі — і політики, і люди культури, і віруючі, і атеїсти — зійшлися на одному — головним критерієм і перепоною на шляху кривавого хаосу повинна стати цінність поодинокого людського життя. Ця проста істина, що, на жаль, постійно забувається, — напевно, один з тих уроків, які варто повторювати все життя, незалежно від віку і суспільного становища. Нам усім потрібне навчання про запас, заради вміння поважати і берегти Іншого, живого, ближнього свого — і, таким чином, берегти себе. У цьому, мабуть, головний, відрадний підсумок акції «1+1».
P.S.
Логічним продовженням осмислення трагедії «чорного 11 вересня» 2001 року на каналі «1+1» — після концерту Tribute to Heroes («Данина героям») американських і європейських зірок у пам’ять про жертви терактів (22 вересня) і телемарафону (29 вересня) «Бабин Яр. Уроки нетерпимості» — стане прем’єра документального фільму «Осама бен Ладен. Людина, яку шукає весь світ». Унікальну роботу британських документалістів і дослідників про проблеми терору в сучасному світі українські телеглядачі вперше побачать 7 жовтня на каналі «1+1».