Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Газову угоду підписано

Але ще не зрозуміло, чи вдасться Україні уникнути економічних суперечок iз Росією
21 серпня, 2001 - 00:00

Учасники переговорів у такий жорсткий регламент, звичайно, не вклалися. Тим більше, що під час переговорів обговорювалися не тільки газові, але й інші справи: паралельна робота енергосистем України та Росії, підготовка до форуму ділових кіл двох країн, котрий відбудеться нинішнього року в Харкові, а також ряд інших питань. На початку жовтня у Києві планується нова зустріч прем’єрів Росії та України. Проте у Москві (за повідомленням УНІАН) оголошено про підписання угоди, котра повністю врегулює газові відносини України та Росії. Але жодних коментарів з цього питання прем’єри поки не давали.

Відкриваючи зустріч iз прем’єром України, М.Касьянов заявив, що в понеділок передбачається запустити систему паралельного функціонування енергосистем Росії та України. «Сьогодні буде включено спеціальний рубильник, котрий запускає цю систему», — сказав російський прем’єр і висловив упевненість також і в тому, що під час сьогоднішніх переговорів сторонам удасться просунутися і в розв’язанні питань, які раніше обговорювалися президентами Росії та України, зокрема, на зустрічі в Сочі. Ці питання стосуються як проблем енергетики, так і газової сфери. За словами прем’єра, будуть, зокрема, обговорюватися питання врегулювання українських боргів за російський газ. Але, схоже, цей оптимістичний прогноз не виправдався, хоча заява російського прем’єра про те, що «Росія зробить усе, щоб забезпечити Україну енергоресурсами у необхідній кількості з урахуванням зростання української економіки» (незважаючи на відсутність результатів у газових переговорах?), не може не радувати.

У свою чергу, прем’єр України, як інформує Інтерфакс- Україна, відзначив зростаючий рівень взаємовідносин між двома країнами. За його словами, Україна сподівається, що рівень політичних відносин, котрий істотно зріс, буде наповнений економічною складовою. За словами А.Кінаха, робота двох країн у газовому секторі, електроенергетиці «сьогодні набуває більш цілеспрямованого, системного характеру». Після зустрічі з російським прем’єром А.Кінах повторив повідомлення про початок паралельної роботи енергосистем, уточнивши, що це станеться о 16 годині у понеділок, для чого вже підписані всі необхідні документи. «Я вдячний Надзвичайному і Повноважному послу Російської Федерації в Україні Віктору Черномирдіну за його внесок у сьогоднішні домовленості», — заявив український прем’єр і підкреслив, що з початку роботи В.Черномирдіна послом в Україні «наша робота набула принципово прагматичного характеру».

Тим часом посол США в Україні Карлос Паскуаль, перебуваючи з ознайомлювальним візитом у Криму, відзначив, що «одне з питань, на якому ми продовжуємо наполягати, — це необхідність подолання корупції в секторі енергетики». При цьому він висловив припущення, що, можливо, найбільшим джерелом корупції в Україні є сфера управління газовим сектором, і нагадав, що Україна щорічно отримує 30 млрд. кубометрів газу з Росії за транзит російського газу в Європу. «І те, як проводяться розрахунки за цей газ, — абсолютно критичне питання», — сказав він. Саме тому, відзначив К.Паскуаль, США вже неодноразово зверталися до уряду України, підкреслюючи важливість професійного міжнародного управління газотранспортною мережею, оскільки внаслідок цього Україна може отримувати більше прибутку, і її відносини з Європою поліпшаться. Професійне управління транспортною системою, на його думку, також допоможе Україні уникнути суперечок з економічних питань з Росією, і це «може бути сильною зброєю у боротьбі з корупцією».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: